menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Når skolen blir farlig

32 0
18.09.2026

Når skolen blir farlig

Elever med gjentatt våpenbruk hører ikke hjemme på en vanlig skole.

Som lærer har jeg ingen rett til å vite at en elev er dømt for å bære våpen, skriver kronikkforfatteren (bildet).

Jeg ble mattelærer fordi jeg liker å undervise. En annen favoritt er lunsjen på lærerværelset, med kaffe og dagens quiz. Tirsdag ble quizen avbrutt.

En kollega så opp fra mobilen:

«VG skriver at det er knivstikking på skolen.» Så kom meldingene fra bekymrede venner og familie. Timen etter ble det ikke mye matematikk. Jeg ble i stedet møtt av blålys og redde elever.

All honnør til skolen og politiet: en 17-åring ble pågrepet fem minutter etter at meldingen kom, kriseteam var tidlig på plass, og skolens ansatte ivaretok elevene. Det beklagelige er hvorfor vi er blitt så gode på dette.

«Sikkerheten til over 2000 elever og ansatte må veie tyngre»

«Sikkerheten til over 2000 elever og ansatte må veie tyngre»

I januar ble det avfyrt skudd utenfor skolen. I november 2021 ble en 16-åring knivstukket flere ganger utenfor skolen vår. Nå enda en knivstikking.

Vi er blitt gode fordi vi har vært nødt til det. Det er ikke bare snakk om enkelthendelser, det peker mot en negativ utvikling.

Retten til skolegang er et sterkt prinsipp i lovene våre. Samtidig........

© NRK