We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asıl soru: Veto ABD’yi hizaya getirebilecek mi?

106 2 24
29.05.2022

NATO ile ilgili yaşanan veto geriliminde sonucu belirleyecek sorular bence şunlar:

-Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girişi, ABD’nin stratejik hesapları noktasında ne kadar vazgeçilmez?

-NATO’ya giriş İsveç ve Finlandiya için ne kadar vazgeçilmez? Diğer bir ifadeyle İsveç ve Finlandiya “Rus tehdidi”ni ne kadar yakın tehlike olarak görüyor?

-Avrupa ülkeleri “terör örgütü uzantıları"na barınma vs. imkânı sağlamayı ne ölçüde kendi ülke çıkarları ile örtüştürüyor?

-Türkiye için “terör örgütü” ilişkileri çerçevesinde en güncel – yakın tehlike Kuzey – Doğu Suriye’de üstlenmiş olan ve “devlet yapılanması” istikametinde yürüyen “PYD-YPG” varlığı olduğuna ve bu yapı, öncelikle ABD himayesinde ete-kemiğe bürünme sürecinde yol aldığına göre Türkiye’nin NATO’nun önüne koyduğu “veto silahı” nihayetinde PYD-YPG üzerindeki Amerikan himayesini ortadan kaldırmayı başarmalıdır. Buradaki soru şudur: Türkiye’nin veto hamlesi İsveç ve Finlandiya’da sonuç alsa bile buradaki Amerikan himayesini de ortadan kaldırabilecek midir?

-Yani mesela Türkiye tarafından PYD-YPG’ye yönelik bir operasyona göz yumulacak, dolayısıyla Türkiye – Suriye sınırından içeriye doğru 30 kilometrelik bir alan Türkiye kontrolüne terkedilecek midir?

-Bu soru, Amerika’nın bölgeye yönelik ”Kürt politikası”nın alacağı şekil ile doğrudan ilgilidir. Böyle........

© Karar


Get it on Google Play