Dejan Vuk Stanković: Krah ekološkog populizma u vrtlogu manjka vizije i viška ambicije
Multinacionalna kompanija ”Rio Tinto” više od dvadeset godine je u Srbiji. Njen boravak je obeležilo dvadeset godina tišine, koju s vremena na vreme narušavala poneka pozitivna vest o ”belom zlatu” u dolini Jadra.
Učestalost vesti o projektu ”Jadar” i kompaniji Rio Tinto, bila je na nivou kurioziteta. Nakon tišine, i ponekog propagandnog pozitivnog bleska, ”reči su poput nasilja prekinule tišinu”.
Pre tri godine, ”proradili” su i buka i bes, i ambicija i frustracija, ali medijski instinkt za manipulaciju. Od pozne jeseni 2021. godine, opoziciona opčinjenost kulturom poništavanja direktno je usmeren na rudarsko-tehnološki projekat budućnosti, kakav je projekat ”Jadar”. Neobično, ali realno.
Od pozne jeseni 2021., litijum, najlakši element Mendeljejevog periodnog sistema, polako je postajao najizazovniji i najteži politički problem.
Početkom 2022.godine, nakon protesta i blokada međunarodnih puteva, u cilju povratka stanja građanskog mira, projekat je suspendovan, a opozicija je ”namirisala krv” u političkoj borbi.
Konačno, pomislili su opozicionari svih ideoloških orijentacija, litijum je tema gde vlast, narodski rečeno, može da se ”zaljulja”, sruši, obori i pošalje, kako se to žargonski kaže, na ”smetlište istorije”. Velika ishitrena ambicija često rađa pogrešne procene sopstvene snage i postaje praktično politički jalova
Vlast je ”nokautirala” opoziciju na svim izborima održanim od 2022. godine do danas, ne ostavljajući joj gotovo ni pedalj vlasti.
Teatrološki rečeno, propagandna scena je spremna. Kompanija ”Rio Tinto” i projekat ”Jadar” od medija u vlasništvu Junajted medija grupe, počašćeni su sa više od 15000 negativnih tekstova u poslednjih godinu dana. Na top listi ”nedostojnih” izvesno je da samo predsednik Srbije ima više negativnih objava. ”Rio Tinto”, nekada kredibilni partner države Srbije, postao je ”ekološka Al Kaida”.
Jedna od najvećih svetskih rudarskih kompanija, koja odnedavno pokazuje značajne ambicije u pogledu rudarenja litijuma, postala je sinonim za ”trajno naše zagađenje zemlje, vode i vazduha.
S druge strane, demokratski izabrani predsednik Srbije, Aleksandar Vučić prikazan je kao ”lobista Rio Tinta”. Posle laskavih ”titula” ”diktatora”, ” cenzora”, ”ludaka”, ”lopova”, ”peder”, ”izdajnika”, Vučiću je odnedavno dodeljena i uloga
promotera interesa međunarodne rudarske kompanije koja ima nameru da od Srbije napravi rudarsku koloniju u kojoj neće biti života.
Negativna opsesija Vučićem i Rio Tintom, srž je opozicionog propagandnog diskursa. Agilna političko-medijska alternativa Vučiću, rudarenje litijuma i bora ”rastvorila” je u ”sumpornu kiselinu” političkih omraza i sirovog moralizma.
I dok deo srpske javnosti, rudarenje shvatana ravni prilično primitivne dnevne politike, Evropa uveliko radi na 16 projekata istraživanja litijuma od Velike Britanije do Češke, od Portugala do Finske, sa sve Nemačkom koja litijumska nalazišta detektuje na svom tlu i nastoji da ih maksimalno bezbedno i efikasno iskoristi,
Čak i u naftom bogatom Teksasu, otvara se fabrika za preradu koncentrata koji sadrže litijum, a preduzimljivi Amerikanci u Arkanzasu, tvrde da imaju rudni depozit litijuma, dovoljno bogat da zadovolji globalne potrebe........
© Informer
visit website