menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

„Zdrava je ona konkurencija gde su čista pravila igre“: Šta bi donelo otvaranje magacina Aliekspresa u Srbiji?

18 1
25.07.2024

U poslednje vreme u javnosti se provlači priča da bi kineska kompanija „Aliekspres“, koja se isključivo bavi onlajn prodajom, mogla da otvori svoje magacine u Srbiji. Ovakva novina bi, prema mišljenju stručnjaka, nanela značajnu štetu manjim trgovcima u našoj zemlji, a potrošači bi dobili veći izbor uz potencijalno niže cene.

Vest da bi gigantska kineska onlajn prodavnica mogla da Srbiju izabere za sedište u Jugoistočnoj Evropi prostrujala je kroz medije i posebno društvene mreže. Međutim, iako Danas nije mogao da dobije potvrdu da će se to zaista i desiti, istraživali smo šta bi skladišta Aliekspresa u Srbiji značili za naše potrošače, ali i privredu.

Iako ova informacija nigde nije zvanično objavljena niti potvrđena, svakako podstiče maštu kod potrošača jer bi to potencijalno značajno skratilo vreme čekanja da paket pristigne, a možda bi i još snizilo cene proizvoda.

S druge strane, ovako nešto svakako ne bi obradovalo trgovce koji i ovako ne uspevaju da pariraju niskim cenama proizovda na ovoj platformi. Mnogi od njih i zasnivaju svoj poslovni model na poručivanju proizvoda preko Aliekspresa i zatim preprodaji na domaćem tržištu.

Ukupan profit privrede prošle godine 972,4 milijarde dinara, najveća zarada sektora trgovine

Oni bi svakako bili najviše ugroženi potencijalnim dolaskom ove kineske kompanije, ali i mnogi drugi domaći trgovci, kao i kineske robne kuće i slično.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Nišu Boban Stojanović za Danas naglašva da je „Aliekspres“ gigant u elektronskoj trgovini.

„On je i sada prisutan u Srbiji, ali je prema najavama planirana izgradnja regionalnog centra sa magacinama. To bi značilo podizanje poslovanja na viši nivo uz otklanjanje brojnih problema u poštovanju rokova isporuke i često komplikovanih carinskih formalnosti za kupce“, objašnjava on.

Ova najava je, prema njegovim rečima, sasvim sigurno vezana za Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.

„S obzirom na to da se najveći deo transakcija Aliekpsresa odnosi na robu iz Kine, ovaj sporazum će omogućiti prodaju te robe po još nižim cenama zbog smanjenja ili eliminisanja carinskih troškova“, podseća naš sagovornik.

To je, kako ističe Stojanović, dobro za potrošače u Srbiji, ali i opasnost za domaće proizvođače, kao i za druge učesnike u onlajn trgovini.

„Aliekspres je poznat po prodaji........

© Danas


Get it on Google Play