Как на Перперикон пренасяли жертви на боговете?
Тези дни представих последните открития от най-мащабните проучвания на свещения скален град Перперикон, които се провеждат през лятото и есента на 2024 г. Те ще продължат до началото на ноември, но вече имаме изумителни резултати. Верен на навика си да поднасям незабавно на обществеността току-що откритите находки, ще разкажа за най-новото – уникалните олтари за кървави жертвоприношения от езическия период на града.
Само преди седмица на ежегодната научна конференция в Казанлък, посветена на изследванията на тракийската култура, най-добрият наш познавач на римската култура доц. д-р Здравко Димитров изнесе доклад, посветен на езическите култове на Перперикон през периода на Римската империя – II-IV в. Той установи, че тогава в Южния квартал на града се оформя истинска Area Sacra, подобна на наситената с храмове зона във Вечния град на Апенинския полуостров. А в разкритите светилища на Тракийския конник, на източния бог Митра и др. са се правели кървави и безкръвни жертвоприношения.
В същото време при тазгодишните разкопки ние попаднахме на още два изсечени в скалите олтари, които са свързани с принасянето на жертви. Съоръженията представляват каменни басейни с отвори, от които е изтичала кръвта на убитото животно. Тя преминавала през цяла система от каналчета, за да бъде събрана в по-малки басейни. Олтарите са издялани много добре върху издигнати скални масиви, за да бъдат видими отвсякъде. Според откритите находки те датират още отпреди новата ера, но са използвани и в римския период на града.
Ние не знаем почти нищо за начина, по-който са правени жертвоприношенията и гаданията при траките. Спорадичните сведения на древногръцки автори свидетелстват за винено-огнения обряд, по който се е предсказвало бъдещето в храмовете на тракийския Дионис. Знае се също, че тракийските царе са принасяли в жертва на боговете животни, а в по-древни времена – и хора. Но как се е случвало това?
За да възстановим........
© 24 Часа
visit website