Румяна Бъчварова: А може ли в сегашния парламент да се извъртят 4 редовни кабинета?
- Сега министрите май се страхуват да отговарят за решенията си - не знаят няма ли да разклатят властта. Ясно, точно и подробно разписване на договореностите между управляващите партии ще реши проблема, смята бившият вицепремиер и министър на вътрешните работи
- Изкушението да се тръгне към нови избори са промените в частта за служебното правителство
- Приемането ни в еврозоната и окончателното влизане в Шенген не са визия, а средство за европеизирането на страната ни
- Примирие в Близкия изток ще се постигне, но и следващите поколения ще пренасят тези травми в отношенията между етническите групи, което вещае нови конфликти
- Да създаваш вторична политическа мрежа чрез назначенията в регулаторите, противоречи на същността на тези органи
- Г-жо Бъчварова, промяната на конституцията бе една от причините за създаването на сглобката. Очаквате ли, след като минат, да отпадне и самото основание за съществуването на тази (не)коалиция?
- Причината за създаването на сегашното управление бе желанието да се спре поредицата от извънредни избори и служебни правителства. Осъзналите тази криза се оказаха достатъчно, за да формират и конституционно мнозинство за промени в съдебната власт, които са на дневен ред от десетина години.
Струва ми се, че пътят на изкушението да се тръгне към нови избори са промените в частта за служебното правителство. От друга страна, щом 164 депутати могат да са съгласни по важните конституционни текстове, защо те да не продължат заедно да приемат национално отговорни решения и по други теми? Приемането на конституционните промени не би трябвало да води към нови избори, а да заздрави управлението.
- Промените, които засягат института на служебния кабинет, ще предизвикат ли допълнително напрежение между изпълнителната власт и президента? И до какво може да доведе то?
- Измененията трябва да гарантират по-голяма стабилност и отговорност на служебните правителства за плавен преход от един към друг мандат, а не да дадат или отнемат власт на някоя от политическите фигури. Очаквам сериозен дебат по тази тема. А що се отнася до отношенията между президента и изпълнителната власт, видели сме доста битки между тях и те винаги са били на гърба на гражданите и държавата.
- Скандалите с назначенията в регулаторите, казусът с “Пирогов” и полицейското насилие на протеста срещу БФС оголват проблема в комуникацията между отделните партньори. Какво трябва да се направи, за да не се изпада в ситуация на взаимни обвинения и в крайна сметка колективна безотговорност?
- Скандалите, които посочвате, са не само конкретни........
© 24 Часа
visit website