menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bambus diplomatija

14 1
22.07.2024

Kao što i samo ime kaže, „bambus diplomatija” nazvana je po istoimenoj biljci. Bambus ima čvrst korenov sistem, stablo je manje savitljivo, a njegova zatezna čvrstoća veća je nego kod mnogih komercijalnih vrsta drveta. Istovremeno, izdanci su fleksibilni i mogu se razvijati u raznim pravcima. Tako se naglašava da je diplomatija jedne zemlje čvrsta, jasno projektovana i otporna na „savijanja”, ali i višestrana, mnogovektorska, orijentisana ka nekoliko pravaca.

Klasičan primer za ovaj koncept je Vijetnam. Nije onda ni čudno što se autorstvo za pojam „bambus diplomatija” najčešće pripisuje današnjem generalnom sekretaru Komunističke partije Vijetnama Ngujenu Fu Čongu (obavljao i funkcije šefa države, predsednika Narodne skupštine i predsednika Centralne vojne komisije).

Poseta Vladimira Putina Hanoju bila je važna za Rusiju, ali je još važnija za Vijetnam. Dve zemlje povezuje 30 godina dug sporazum o prijateljskim odnosima, koji je sada uzdignut na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva. To će podrazumevati i zajedničko delovanje usmereno protiv „zatvorenih vojno-političkih blokova” u azijsko-pacifičkom regionu.

Sučeljavanje između SAD i Kine u ovom delu sveta uzrokovalo je i rađanje ideja o uspostavljanju „zatvorenih vojno-političkih blokova” što bi posledično vodilo ka stvaranju hladnoratovske atmosfere. Primenom „bambus diplomatije” zvanični Hanoj teži suprotnom.

Nakon dugog i poznatog Vijetnamskog rata sa SAD, koji je okončan 1975. godine, i kratkog ali razarajućeg oružanog konflikta sa Kinom četiri godine........

© Нови Стандард


Get it on Google Play