Кметът на Столична община Васил Терзиев пред „Труд news“: Гора от бетон е посадил Общият градоустройствен план на София
Работим училищните дворове да станат малки квартални оазиси
Една година не стига на съда за решение по бързо дело
Проблемът с трафика се решава единствено, като се ограничи входът за автомобилите в града
Как политическата криза се отразява на София и може ли спъването на парламентаризма да спъне и развитието на града. Това питаме кмета на Столична община Васил Терзиев, от когото научаваме и коя е най-трудната и непопулярна битка в мандата му. Пред „Труд news“ градоначалникът чертае най-важните проблеми - презастрояването, трафика и чистия въздух, и как смята да ги реши.
- На каква скорост работи Столичната община, господин Терзиев, и защо беше „приятелският огън“ от „Спаси София“ точно преди да обявите отчета си?
- На скорост, която смятам, че всички ние искаме да бъде по-бърза, но има обективни причини да е такава в момента. Знаете, че от първия ден на този мандат нищо не е било лесно. Имало е постоянни битки в Общинския съвет, месеци наред той не можеше въобще да тръгне, след като започна, е имало динамични и проблемни заседания. Отделно на това знаете, че на национално ниво няма стабилност. А това винаги се отразява на местната власт, нямаше и кой знае каква подкрепа от повечето министерства. Води и до това, че пречи ненужно на смелите ни планове за развитие в града. Всеки знае какви са те, знае и какви са решенията, но понеже сме в постоянен процес на избори, това води до желанието на всеки да капитализира от подобни теми. „Приятелският огън“ е нещо нормално и аз това го застъпих, че за мен никога не е било даденост подкрепата, на който и да е било. Във всяка една коалиция е нормално да има търкания по определени теми.
- Ако стигнем до осми предсрочни национални избори, как ще се отрази това на София и на изпълнението на приоритетите ви?
- Трудно е, тъй като много от проблемите, които касаят София, изискват и законодателни промени. Един такъв пример е всичко, което е свързано с „любимите“ ми, завещани от предишни управления, теми - презастрояване, планиране, градско развитие. Всичко това е свързано с актове, които трябва да минат през парламента. Общ устройствен план, промени в Закона за устройство на територията, Закон за устройство и застрояване на Столична община. Това са документи, които трябва да минат през парламента, което значи, че трябва да има консенсус на национално ниво, за да могат да се вземат правилните решения за града. Това не е тема, отново защото всеки гледа да експлоатира по политически изгоден начин, а не от гледна точка да се направят важните за града промени.
- Какъв би бил работещият вариант, така че застрояването да бъде под контрол?
- Всички важни решения са в актове, които трябва да минат през парламента. Ние сме подготвили списък от промени, които да бъдат дискутирани. Но ние каквото и да предлагаме, то трябва да срещне политическа подкрепа, за да може да се решат тези дългогодишни казуси. Вижда се, че проблемите са по-дълбоки отколкото, дори хора, заети с решаването им, са предполагали. Никой не си представя магнитуда на това, което е сътворено досега и е ясно, че аз ще платя сметката като градоначалник, защото ще трябва да споделя лошите новини какво ще се случи във времето. Някои от нещата са абсолютно необратими, защото разрешенията за строеж са издадени и са законни. Единственият начин да се бориш с така нареченото презастрояване е чрез административни хватки и да не спазваш закона. Много от нещата, които предстоят да се случват, няма как да бъдат избегнати. ЗУСО и кинтове, които като........
© Труд
visit website