We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hüsn-i Hat’tan Dersler

10 1 3
22.02.2021

Şehzâdeliği sırasında Sultan II. Mustafa Kur’an hattatlığında adeta mucizevi bir kaleme sahip olan Hafız Osman’dan hüsn-i hat meşketme şansına erişmiştir. Bir dersleri sırasında tevazuyu elden bırakmayan ve yazarken hokkasını tutacak kadar hocasına hürmet gösteren Sultan II. Mustafa’nın, “Artık bir Hafız Osman Efendi de yetişmez!” demesi üzerine “Efendimiz gibi hocasına hokka tutan padişahlar geldikçe, daha çok Hafız Osmanlar yetişir Hünkârım!” cevabını veren Hafız Osman, sanatın ancak devletin desteğiyle yükseleceğini belirtmiştir.

Birincisi, makamınız ve rütbeniz ne olursa olsun mesleğe ve meslek erbabına saygı ve hürmet göstermek esastır. Çünkü mesleği icra edenler aslında insanların ihtiyaçlarını gideriyor ve onlara hizmet ediyorlar.

Peygamberimiz (sav), “Bir toplumun efendisi onlara hizmet edendir" sözü ile, Müslümanların her daim çalışan, üreten, başkalarına yardım ve faydası dokunan, hizmet eden insanlar olmasını öğütlüyordu.

İkincisi, bir işin çıraklığını yapmadan ustası olamazsın! Her yapılan işin kaliteli ve onu kullanacak olanların beklentisine uygun ortaya konabilmesi için muhakkak “püf noktalarının”da bilinmesi gerekmektedir.

Örneğin bir yemeği yaparken tuzun yemeğe ne zaman ekleneceğini bilemezseniz istenilen lezzete ulaşamazsınız. Dolayısıyla yaptığınız işin süreçlerine hakim olmanızın yolu, işin her aşamasında bizzat çalışmış olmaktan geçiyor.

Japon’lar buna rotasyonda “yavaş değerlendirme ve terfi” adını veriyor. Aslında bu uygulamanın kökeni Osmanlı’da 13. yy’da Ahilik teşkilatındaki usta-kalfa-çırak üçlemesine dayanıyor.

Bir kalfanın kalfa olabilmesi için o meslek için belirlenen 150 kuralı ve bir Ustanın da usta olabilmesi için en az 750 kuralı bilip uygulaması gerekiyor idi. Yani diploma sahibi olmakla meslek sahibi olunmuyordu.........

© HBRMA


Get it on Google Play