Коментар на седмицата №3: "Африка веднага!": Щитът за Европа
Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 3 с над 101 000 прочитания
ЕС 2040: миграционен кошмар или икономически рай? Решаваме сега ...
Тези дни Европа е като врящ казан и основният въпрос е как да се спре притокът на мигранти, който би застрашил основната идея на ЕС – Шенген, или свободното движение. Потърсихме Соломон Паси за мнение, тъй като още през 2016 г. той прогнозира - и това бе отразено във в. „24 часа", че до няколко десетилетия се очаква огромна мигрантска вълна от Африка към Европа.
„Очаква се населението в Африка до 2050 г. да бъде 2,5 млрд. души. От тях поне половината ще искат да емигрират към Европа. Това означава, че до всеки един европеец ще има трима африканци", обясни тогава бившият външен министър и заяви, че е необходимо този процес да бъде управляван. Според него решението е Африка да стане по-добро място за живот, за да може желаещите да мигрират да станат по-малко.
Дискусиите около Шенген няма да приключат в обозримо бъдеще, защото Шенген регулира вътрешния за ЕС аспект на един вечен процес - миграцията.
Тя е втората най-стара човешка дейност. Първата е нарушението на Закона, който Адам и Ева прeстъпват още с влизането си в рая - Ева дава на Адам забранената от Бог ябълка.
Заради което в шестия час от престоя си те са наказани и изгонени завинаги от рая. Там и тогава започва човешката миграция - неспираща до днес, устремена вече към нови планети и светове. Тя остава един от основните и вечни инструменти за адаптация и търсене на щастие.
Измежду живите твари най-много мигрира човекът, заради което Homo sapiens е географски най-разпространеният биологичен вид на планетата ни (от Еверест до Марианската падина, от полюс до полюс), а и извън нея.
Уникалната в живия свят човешка склонност към мащабни обединения и взаимопомощ, както и към нарушаване на закона (нормите и табутата), съчетани със стремежа към щастие (надхвърлящо обикновеното оцеляване), прави безнадеждни опитите ни да спрем миграцията - тя може да спре нас, но ние нея - не.
Което можем, а и трябва да направим, е да я регулираме. А факторите за всяка миграция са само два типа: push (прогонване) и pull (притегляне).
Push факторите ни пропъждат и ние бягаме от тях - те са враждебността на средата: бедност, глад и жажда, мизерия и болести, безработица, тероризъм и престъпност, прекомерна раждаемост, войни, климатични и природни катастрофи или липсите на сигурност, медицина, образование, социална и физическа защита и т.н., и т.н. Push факторите застрашават оцеляването на човека,........
© 24 Часа
visit website