menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Модернизацията в китайски стил предлага по-широки възможности за търговско-икономическите отношения между Китай и България

6 0
08.08.2024

Неотдавна в Пекин успешно се проведе Третият пленум на 20-ия ЦК на Китайската комунистическа партия (ККП), който привлече вниманието на целия свят. Пленумът беше от изключително важно значение и се проведе в решаващ момент, когато изграждането на силна нация и нейното възраждане напредват по всеобхватен начин чрез модернизация в китайски стил.

На пленума беше обсъдено и прието „Решение на ЦК на ККП за по-нататъшно всестранно задълбочаване на реформата и насърчаване на модернизацията в китайски стил". В него ясно се определя общата цел за по-нататъшно подобряване и развиване на социализма с китайски характеристики, насърчаване на модернизацията на системата за управление и управленския капацитет на страната. В решението се предлагат над 300 важни инициативи за реформи, а следващата стъпка ще бъде да се формират хиляди конкретни програми, така че до 80-ия юбилей от основаването на Китайската народна република през 2029 г. всички задачи за реформи да бъдат изпълнени.

От 18-ия конгрес на партията насам генералният секретар Си Дзинпин лично ръководи и насърчава всеобхватното задълбочаване на реформите. Централният комитет на партията, начело със Си Дзинпин, обедини и поведе целия народ, за да преодолее ограниченията на идеологическите концепции и затвърдените интереси, като постигне превръщането на реформите в системна интеграция и тяхното всеобхватно задълбочаване. Пленумът ще окаже дълбоко влияние не само върху бъдещото развитие на Китай, но и върху световния мир и развитие.

Висококачественото развитие е основната задача във всестранното изграждане на модерна социалистическа държава. Пленумът подчерта необходимостта от усъвършенстване на институционалния механизъм за насърчаване на висококачественото развитие, развиване на нови качествени производствени сили в съответствие с местните условия и внасяне на нов тласък във висококачественото развитие.

Воден от новата концепция за развитие, брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай нарасна с 5,2% през 2023 г., като общият му дял в световната икономика възлиза на около 18%. Страната допринася с 32% за глобалния растеж. Китай запазва първото си място в света по търговия със стоки за седем поредни години. През първата половина на тази година БВП........

© 24 Часа


Get it on Google Play