Борислав Зюмбюлев и Георги Милков: Хубав текст и ястие – само с рецепта
Борислав Зюмбюлев и Георги Милков, финалисти за "Черноризец Храбър", за свободата на българските медии, оцеляването в Либия и на пътя, магията на "24 часа"
Това интервю с Борислав Зюмбюлев и Георги Милков излезе в "24 часа" на 24 май 2008 г. Публикуваме го отново - за журналистиката, за медиите, за любопитството към света през очите на репортера и коментатора.
Двамата журналисти взеха тогава наградата "Черноризец Храбър".
Борислав Зюмбюлев я получи в категорията "Коментари". Тогава той беше първи зам. главен редактор на "24 часа".
Георги Милков, специален кореспондент във вестника, пък бе награден за репортажите си от горещите точки на света, включително и за отразяването на делото в Либия срещу българските медицински сестри.
Зюмбюлев:
Добре написана статия води рано или късно до действие
Движението по пътищата се превръща заедно с ниските доходи в основен екзистенциален проблем в страната
Има ли заръка ченгета да овладяват електронното пространство
"24 часа" зависи от читателите, но при други вестници се постигат някакви други цели
- Според вас, двама от финалистите за “Черноризец Храбър”, нещо хубаво случва ли се напоследък в българската журналистика?
Борислав Зюмбюлев: Тя е доста свободна. Критерий за това дали една журналистика е свободна, е наличието на издания еднодневки. Някакви хора се събират, решават да правят нещо и след това фалират. Напоследък това явление много се засили особено в интернет. Там всеки има сайт, пише каквото иска. Така че България е една свободна страна.
- А защо има толкова много вестници в България?
Б. З.: Множко са, но това е хубаво. Явлението напоследък е т. нар. жълта преса, съчетание на чисто забавление и някакъв вид литература, защото изискването за достоверност е пренебрежимо. И много хора - бедни, богати, образовани и неуки, си купуват тази преса и искрено се забавляват. Но да не критикувам много тази жълта преса, защото ще прочета интересни работи за мен.
- Публиката иска да се забавлява, така ли излиза?
Б. З.: Вестниците полека започват да губят значение като основен информационен източник. Защото интернет базираната медия, радиото и телевизията, разбира се, са в пъти по-бързи. Обичайният активен човек винаги е онлайн и напред с новините. Тоест той си купува вече хартиен вестник или списание, за да получи нещо друго. Затова е важно вестникът да съобщава новини, но и да забавлява, да има интересни анализи, мнения.
Георги Милков: Аз съм голям неграмотник по отношение на българските медии. Следя ги, откакто свърши делото в Либия, защото преди това ме интересуваше предимно какво се съобщава в либийските медии.
И установих, че у нас има много вестници, списания за толкова малък пазар
Но пък щом ги има, значи са важни и за читателите, и за хората, които ги притежават. И се присъединявам към основния извод, че в медийния свят в България се случват повече добри неща, отколкото лоши. Пък по отношение на свободата всеки да има блог и сайт в интернет - чудесно! Ако не ми харесва, не отивам в тия сайтове. Това е като с тв каналите.
Б. З.: Виж сега, не е толкова просто. Аз понеже имам нещо против телевизия СКАТ, смених доставчика на........
© 24 Часа
visit website