menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Войната в Украйна вече е световна. А Путин печели приятели

40 1
29.05.2024

Експерти по външна политика се тревожат от десетилетия за вероятността от втора Корейска война. Никой не си е представял обаче, че тя ще се случи в Украйна. Днес Сеул и Пхенян водят своята десетилетна борба на украинските бойни полета. Това е микрокосмосът на световната прокси война в ход. Това пише за Bloomberg Opinion Хал Брандс, изтъкнат професор по глобални въпроси на Хенри А. Кисинджър в Училището за напреднали международни изследвания на университета "Джон Хопкинс" и член на Съвета за външна политика на Държавния департамент.

От 2022 г. двете Кореи се превърнаха в център на бушуващата война в Европа. Южна Корея индиректно даде на Украйна малка планина от артилерийски боеприпаси - чисто злато в една продължителна сухопътна война. Северна Корея служи като оръжейна база на руския президент Владимир Путин, доставяйки балистични ракети, използвани за унищожаване на украинските градове, и артилерийски снаряди, използвани за удари по нейните войски. Освен това и двете страни са част от съперничещи си коалиции, които превърнаха битката между Украйна и Русия в по-голямо и по-всеобхватно изпитание за сила. Идеята за войната в Украйна като прокси война не е нова, разбира се. От самото начало представители на Кремъл твърдят, че САЩ използват Украйна като таран срещу Русия. Преди две години обясних, че в общи линии са прави: помагайки на Украйна да се защити, Америка също така налага тежки разходи на един от най-яростните си врагове. Това, което се промени от 2022 г. насам, е, че прокси войната се разшири — и към нея се присъединиха напълно и двете страни. Украйна има подкрепата на демокрации в Северна Америка, Европа и Индо-Тихоокеанския регион - страни, ангажирани да поддържат независимостта на Киев и да накажат жестоко Путин в този процес. И все пак тази подкрепа е съпоставена и притъпена от кохорта евразийски автокрации, които отпускат жизненоважна помощ на Москва и правят живота по-труден за Запада. Два огромни съюза се сблъскват, макар и непряко, на европейските бойни полета. Битката в Украйна се превърна в първия глобален конфликт от нова Студена война.

Прокси войната на Вашингтон

По време на първата Студена война прокси конфликтите бяха повсеместни. Суперсилите се дуелираха косвено, защото в ядрената ера пряката конфронтация беше твърде опасна. В конфликтите, които опустошиха Глобалния юг, Москва и Вашингтон подкрепиха местни партньори и се обезкървиха взаимно. Войните за деколонизация в Африка и Азия, бунтовете и гражданските войни в Латинска Америка и бруталните битки в Корея и Виетнам се превърнаха в арена, в която суперсилите маневрират за предимство. Сега войната в Украйна задълбочава още една борба за определяне на условията на глобалния ред и противопоставя съперничещите си коалиции - развити демокрации срещу евразийски автокрации.

Разбира се, войната в Украйна не трябваше да се превръща в разрастваща се прокси война, защото изобщо не трябваше да бъде война. Когато силите на Путин нахлуха през февруари 2022 г., те очакваха да превземат Киев за дни и да довършат оставащата съпротива за седмици. Путин се надяваше, че един слаб, разделен Запад ще се съгласи с тази демонстрация на сила. Но отчаяната украинска отбрана, съчетана с главозамайващи руски грешки, доведе до по-объркан, по-продължителен конфликт, който бързо се превърна в международен.

Първи се намесиха САЩ и техните съюзници, които се втурнаха да подкрепят Украйна, след като не успяха да възпрат атаката на Русия. Те се изплашиха, че победа на Русия ще подложи една уязвима демокрация на завоевания и зверства, като същевременно ще разбие баланса на силите в Източна Европа и ще даде енергия на опасни агресори навсякъде. Затова те се втурнаха с икономическа помощ, разузнавателна подкрепа и оръжия, за да помогнат на Украйна да устои. Това беше една широка коалиция, чийто ключов логистичен център беше Полша. Германия, Франция, Великобритания и други европейски страни дадоха помощ и оръжие. Но съюзниците от другия край на света също изпълниха своята роля, като Австралия, Япония, Южна Корея и други предоставиха - директно или чрез САЩ - пари и военно оборудване. По този начин войната обедини общността на напредналите демокрации. Всъщност в началото войната обслужваше няколко западни цели. Тя стимулира по-големи разходи за отбрана в рамките на Организацията на Северноатлантическия пакт, която се възползва от присъединяването на Финландия и Швеция към своите........

© news.bg


Get it on Google Play