(Не)възможните преговори
Опитите на ГЕРБ да потърсят широка подкрепа за създаване на парламентарно мнозинство ясно очертаха рамката, в която това би било възможно. През двата дни за провеждане на разговори на поканите на формацията на Борисов откликнаха само ДПС през първия ден и ИТН - през втория. От комуникацията по време на двата дни излязоха няколко новини, на които следва да се обърне внимание.
От ГЕРБ предложиха евентуалният нов редовен кабинет да бъде наречен - правителство на споделената отговорност. Така те заявяват, че независимо дали кабинетът ще бъде експертен, надпартиен и пр., всяка една формация, която го подкрепи в парламента ще трябва да носи и своята отговорност за него. Другото очевидно е, че както и да се брандира новата изпълнителна власт, единствената възможна формула за парламентарно мнозинство е свързана с ГЕРБ, ДПС и ИТН. Също така Борисов и хората му ще държат да изглежда, че те полагат всички усилия за създаване на правителство, тъй като, ако се стигне до нови бързи предсрочни избори, те не биха искали да носят отговорността за това.
Така след като вече политическата ситуация след изборите е първоначално очертана, може да се разсъждава какво е най-вероятното или поне по-вероятното развитие на обстановката през следващите дни и седмици. Може да се каже, че шансове за появата на нов редовен кабинет има и те съвсем не са малки. Всичко ще зависи от следващите преговорни кръгове, в които дискусиите вече ще бъдат по-задълбочени и по-конкретни.
За да има правителство е много важно всяка от формациите в евентуалното парламентарно мнозинство да може да разказва новата изпълнителна власт на избирателите от своята гледна точка. И да има достатъчно основания, така че разказът да изглежда легитимен и убедителен. Това е първият ребус, на който ГЕРБ, ДПС и ИТН трябва да намерят отговор и да структурират визия на кабинета, която да изключва съществуващи или потенциални противоречия........
© news.bg
visit website