Трябва реформа в градското планиране в София
След 8 години начело на Направление "Архитектура и градоустройство" като главен архитект на София арх. Здравко Здравков освободи поста преди три месеца. Такава ключова кадрова промяна в градската управа често предизвиква вълнения и повдига въпроси, свързани с последствията за строителния бранш, бъдещето на публичните инвестиции и дори развитието на жилищния пазар.
Четете бюлетина Денят с Mediapool
Тези въпроси не би следвало да са релевантни, ако главният архитект изпълнява ролята, която е отредена за неговата позиция по закон - стриктен администратор, който отговаря за спазването на сроковете по Закона за устройство на територията (ЗУТ) като издаване на визи и строителни разрешения, създаването и прилагането на актуални подробни устройствени планове (ПУП) спрямо общия устройствен план (ОУП), и спазването на параметрите на застрояване от плановете чрез истински строителен контрол.
Още по темата
При всяка смяна на главен архитект в Столична община обаче, се повдигат въпроси, надхвърлящи длъжностните му характеристики. Позицията се натоварва с очаквания за решаване на въпроси, които са задължение на Столичния общински съвет и кмета, като цялостното развитие на града, публичните инвестиции и придвижването на ключови проекти.
От всеки нов главен архитект се очаква да предложи нова визия за развитие на града и общината, без да се обсъжда основната му дейност, а именно прилагането на вече приетата визия и следването на целите и приоритетите, заложени в нея. Системните проблеми не намират последователни решения, а се търси цялостен рестарт. Този модел не работи.
София се сблъсква с редица проблеми, свързани с презастрояването, некоординираното развитие и липса на качествена градска среда. Тези проблеми отразяват дългогодишна липса на координация в управлението и планирането на града.
Презастрояването е един от най-видимите симптоми на този хаос – нови сгради никнат в почти всеки квартал, без ясна връзка с инфраструктурата или обществените нужди. В резултат от това градът е осеян с жилищни сгради без достатъчно зелени площи, обществени пространства и транспортна свързаност, която да обслужва жителите им.
Липсата на цялостни подробни устройствени планове (ПУП-ове) допълнително затруднява адекватното управление на територията, оставяйки кварталите да се развиват неравномерно. Промяната на устройствени планове на парче не е планиране и видимо води до некачествена градска среда. Нито се следи, нито се планира осигуряването на баланс между броя жилища с очаквано........© Mediapool
visit website