След шампанското дойде шокът: Антикорупционен закон се прилага като инквизиция
Повече от сто години по-късно същата тенденция намира топъл прием у нас.
ПП-ДБ не успяха да направят кабинет, стъпил на декларация, съдържаща 7 антикорупционни положения - тест за парламентарните партии да заявят дали са против корупцията или са корумпирани. Много е просто, - палеше се Кирил Петков. Не, не е просто. Защото само намерения не са достатъчни.Нужна е реализация в живота и контрол на прилагането. А тях ги няма.
Антикорупционната реторика изгуби тежест и въздействие. Превърна се в клише, което дори дразни слуха. Защото от думи така и не се премина към реализация на намеренията, реформите, законите. Освен това Борисов направи корупцията желана от повечето хора, защото е средство, което гарантира богатство и власт. А много българи искат точно това.
И ето ни днес в ситуация, в която ПП-ДБ се опитват да реанимират идеята за тотална война срещу корупцията. Искат да им повярваме и да тръгнем с грейнали погледи, вперени в светлото бъдеще под развятото знаме. Като кръстоносците, поели към Йерусалим… Те обаче поне са вярвали, че воюват за вярата, ние такова чувство нямаме.
На 21.09.2023 г. окончателно и с аплодисменти след тридневни дебати депутатите приеха антикорупционния закон. Той разделя КПКОНПИ на две - Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество и Комисия за противодействие на корупцията.
Новата Комисия за противодействие на корупцията ще разследва лица, заемащи високи публични длъжности, за корупционни престъпления и конфликт на интереси. Кръгът на лицата които попадат в обхвата ѝ, е широк: президент, депутати и........© Frognews
visit website