Uskonnolliset kohteet, tunteet ja uskonnonharjoitus
Erilaiset kirkoissa järjestettävät konsertit ovat tilastollisesti erittäin suosittuja. Esimerkiksi pääsiäisen aikaan Bachin passiot ja eri säveltäjien Requiemit kokoavat suuria kuuntelijamääriä.
Bachin passiot rakentuvat kuoro-osuuksiltaan koraaleista eli virsistä. Harjoittavatko kuulijat niitä kuullessaan uskontoa ja onko näissä kirkkokonserteissa kyse uskonnonharjoittamisesta? Epäilemättä joillekin. Mutta suurelle osalle ei. Kirkko on usein kaunis arkkitehtoninen tila, mutta sellaisenaan se ei aiheuta välttämättä uskonnollisia tunteita. Kokemus voi olla pikemminkin esteettinen. Sama pätee musiikkiin, jota nautitaan taide-elämyksenä.
Siksikin oikeudelliset päätökset, joiden mukaan jo kirkko itse aiheuttaisi torjuttavia tunteita, ovat asiantuntematonta puoskarointia – ellei sitten uskota, että jokin parapsykologinen selitys pätisi rakennuksiin ja niiden vaikutuksiin inhimilliseen kokemukseen. Sama pätee alun perin uskonnolliseen musiikkiin, jota voi kuunnella monesta kuulokulmasta.
Voin ihastella temppeliä kokematta uskonnollista tunnetta. Voin kuunnella harrasta musiikkia kokematta uskonnollista tunnetta. Näiden järjestäminen ei ole uskonnonharjoittamisen järjestämistä vaan kulttuuritoimintaa.
Olen ehdottanut laajasti........
