Ešteže v obchodoch riadne míňame. Inak by bol s našou ekonomikou amen
Národná banka Slovenska nás svojou letnou prognózou veru nepotešila. Naša ekonomika narastie tento rok iba o 0,5 %. To je veľmi málo, oveľa menej, ako sa prognózovalo na konci minulého roka. Otázkou je, či sme už na dne, alebo sa budeme prepadávať ešte hlbšie do bahna, alebo či v druhom polroku začne svitať na lepšie časy. Žiaľ, na túto otázku, neexistuje jednoznačná uspokojivá odpoveď.
NBS svoje chmúrne výhľady do budúcna opiera najmä o vývoj vo svete. Vojna na Blízkom východe enormne zvýšila cenu ropy a zemného plynu a tie následne tlačia na rast všetkých ďalších komodít. Cena ropy sa premieta do cien všetkých tovarov, inflačné riziko je vysoké. Katastrofa by nastala, keby sa naplno roztočila inflačná špirála. Jediný účinný liek je finančná diéta – „dusenie“ ekonomiky.
To je čierny scenár. No posledné dni dávajú svetu nádej, že........
