Et mareritt på skinner – ikke rart folk blir syke og gir opp
Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
(Fredriksstad Blad): Hvor mye penger tror du må til for å eliminere vedlikeholdsetterslepet på jernbanen?
Tygg litt på det spørsmålet, så skal jeg komme tilbake til svaret (jeg kan hinte om at det er verre enn du tror) litt lenger ned i teksten.
Men la oss starte med hverdagens forventninger og realiteter:
Vi er i grunnen ikke spesielt kravstore når det gjelder tog. Kommer man seg fra A til B etter oppsatt rutetabell, er man stort sett fornøyd.
«Signalfeil-stress kalles slikt»
Så enkelt, men likevel så ekstremt vanskelig.
Bare spør noen av de flere tusen pendlerne som daglig er avhengige av jernbanen for å komme seg mellom Fredrikstad og hovedstaden, om hvordan det egentlig står til.
Les også: Mer enn 450 avganger innstilt de neste dagene
Hvordan det er å gå rundt med en konstant gnagende uro for at man ikke rekker frem til arbeidstidens start eller et viktig møte?
Hvordan er det å sitte med hjertet i halsen på vei hjem i frykt for at man ikke rekker å hente de små i barnehagen?
«Signalfeil-stress» kalles slikt. Når man står i stadige situasjoner med forsinkelser, overfylte plattformer og buss for tog, påvirker det både helse og familieliv.
Forskning viser at pendlerfrustrasjonen ikke legges igjen på stasjonen, men smitter direkte over på humøret, tålmodigheten og tilstedeværelsen på hjemmebane.
718 årsverk, eller 1,2 millioner arbeidstimer, gikk tapt som følge av togforsinkelser i Fredrikstad og de andre største byene i landet i fjor. Tygg litt på det tallet!
Les også: Streiken er en hån mot yrket og kundene
Dette er selvsagt........
