De blir bäst i Göteborg - till slut är det inget snack om saken
De blir bäst i Göteborg - till slut är det inget snack om saken
Det blir inget Göteborgslag som vinner SM-guld i år.Däremot är det ganska givet vilka som blir bäst i stan.
Bollklubben - 2 april
Om allsvenskan i stort är hetare än någonsin är svårt att säga. Däremot är fotbollen här i Göteborg definitivt det.
Att nu även Örgryte är tillbaka i finrummet innebär fler derbyn, fler stormöten och därmed rejäla folkfester. Svensk fotboll när den är som bäst.
Men den som gillar att det är fyra allsvenska Göteborgslag får passa på att njuta, för det mest troliga är att Öis ryker i höst. Även om sportchef Pontus Farnerud, trots små medel, gjort ett par intressanta nyförvärv som Rasmus Alm och Benjamin Laturnus har jag svårt att se Rödblått orka över 30 omgångar.
Det finns spets i laget, men bredden på vissa positioner är inget vidare. Bakom anfallaren Noah Christoffersson är det väldigt tunt och om mittbacksgiganten Mikael Dyrestam går sönder tror jag defensiven kan fallera fullständigt.
Men det finns faktiskt en ljusglimt. I fjol var man ett riktigt vasst omställningslag, i synnerhet i kvalet mot Norrköping. Fortsätter man så, samtidigt som de allsvenska konkurrenterna inte hanterar det bättre än ”Peking”, ja då ska nog en kvalplats inte vara helt onåbar.
Att placera ut resterande tre lag i en ”bäst i stan”-tabell är desto svårare. Jag tror att skillnaden mellan IFK Göteborg, Häcken och Gais över 30 omgångar inte behöver vara så stor rent poängmässigt.
Men här och nu, sett till vad lagen visat under försäsongen, säger magkänslan att Blåvitt blir trea i Göteborg. Någon bottenstrid lär det inte bli tal om, men jag är tveksam till om offensiven är tillräckligt bra för att på riktigt utmana i toppen. Tobias Heintz är magisk, men sen då? Dessutom tror jag att sommarens europaspel kommer ”störa” lite för mycket.
Tvåa i Göteborg blir Häcken. Efter fjolårets miss i allsvenskan är det nu dags att Hisingsklubben studsar tillbaka. Det finns inget europaspel att ta hänsyn till och truppen - som både är bred och spetsig - borde vara väldigt revanschsugen.
Det som verkligen talar emot är givetvis defensiven som i fjol inte fungerade alls i allsvenskan. Men det där har man nu fått ägna en hel försäsong till att lappa ihop, då måste man kunna kräva en uppryckning.
Det lär hända saker ut i sommar. Jag tänker framför allt på Amor Layouni och Jeremy Agbonifo vars avtal går ut då, men även Silas Andersen kan försvinna. Men tack vare en mycket god ekonomi finns då möjligheten att satsa rejält om det är vad man vill. Därför tycker jag man kan kräva ett Häcken som åtminstone nosar på den absoluta toppen.
Bäst av lagen i Göteborg blir Gais. Fredrik Holmbergs gäng har de senaste åren visat att ingenting är omöjligt och även om Amin Boudri och Ibrahim Diabate är tuffa tapp tror jag inte det här laget kommer tappa särskilt mycket fart. ”Fidde” är trots allt kvar och bara det ger en oerhörd trygghet.
Dessutom har man lärt sig att när Gais värvar spelare blir det nästan alltid en succé. Därför lär nyförvärv som Henry Sletsjøe, Oscar Pettersson och Sam Salter kommer passa in perfekt.
Att pressen utifrån har ökat rejält tror jag inte blir något problem. Däremot kommer den stora utmaningen i sommar när ”Grönsvart” kliver in i europakvalet. Här och nu känns det som man står väl rustat för det. Men skulle det behövas något ytterligare räknar jag med att Magnus Sköldmark, ”Fidde” och gänget fixar det.
Så grattis, Gais! Ni blir bäst i Göteborg för tredje året i rad.
