We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Babalardan Israrla İsteyiniz

19 1 423
06.12.2018

Yazar Hakkında

BURCU CUYLAN – Tası tarağı toplayıp, işi gücü bırakıp Birleşik Krallık’ın puslu havalarına göç etmiş, bir çocuk annesi. Hamile kaldığını öğrendiği ilk gün başladığı “süper anne” olma hazırlıkları dördüncü yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Sokrates’in dediği gibi, “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir ama tecrübelerim herkese açık. Tecrübelerini blogunda paylaşıyor.”

Zihninizden geçen bazı konular var ki onları yazmak yazarken kimseye çarpmamak çok zor. Tepki alırım diye korkarken de yanlış gideni değiştirmenin imkanı yok. Ama içimde ve kaynıyor madem, mecbur yazacağım.

Kafamda hep dolaşan bir tilki sürekli aynı soruyu soruyor. Türkiye’de belli bir eğitim düzeyindeki ailelerde neden çoğunlukla bir, bilemedin iki çocuk var? Ve hatta arkadaş çevrem tek çocuklu çiftlerle dolu. Evet çocuk işi masraflı ama bunu “yalnızca” ya da her aile için maddiyata bağlamanın çok kolaycılık olduğunu düşünüyorum.

İşin sosyal boyutunu da düşündüğümde, Türkiye’de yaşarken bakıcı problemlerinin, kariyerlerin, yaşam koşullarının zorluğunun bu kararda rol oynadığına inanmıştım. Evet bunların etkisi yadsınamaz ama hepsinden daha baskın bir sebep var; bu da annelerin hali hazırda evlerinde olan hiç büyümeyen oğulları, yani “babalar”.

Geçen gün nerede okuduğumu hatırlamadığım bir yazıda Türk erkeklerinin büyümeyen ergenler olduğundan dem vuruluyordu. Bunun çok doğru bir tespit olduğuna, gerek toplum baskısının gerekse -maalesef- annelerin oğlan çocuklarına ve eşlerine davranışlarının bunda rol oynadığına inanıyorum.

Şimdi buna itiraz eden olursa birkaç örnekle gidelim: bebek doğduğunda anne sütü için anneye muhtaç. Bunun haricindeki tüm işleri baba da yapabilecekken neden bebeğin altını değiştiren babalar bizi şaşırtıyor? Neden bir anne doğumdan kısa süre sonra, her hafta sonu tüm gün evden çıkıp bebeğini babaya emanet edip gezme........

© Blogcu Anne