We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şehrazat Bir Ankara ve Dünyazat

3 0 0
05.03.2021

8 Mart yaklaşıyor. Takvimde coşkulu günlerin en uzunu. Feminist bir kent nasıl olur sorusuna yanıt arayalım mı bu kez diye sorduk zıt kadınlarla. Çok düşündüm ama yazmaya başlamamı Şehrazat ve Dünyazat ikilisine borçluyum. Anlattıkları hikâyeye değil. Adlarına ve onların kardeş olduğunu, özgürlüğün farklı yüzlerini temsil ettiklerini öğrendiğim kadınlarla dergi toplantılarının harekete geçirici etkisine borçluyum.

Şehrazat, Yüksek’e göre (2018) özgür şehir demektir, Dünyazat ise özgür dünya. “Soyutlama yapan bu adlar ütopik, soyut bir toplumun, şehrin ve dünyanın tarifi ve kurgusudur. Bu ideal, olması gereken iyiye, iyiliğe dair, her zaman iyilerin kazandığı, adaletin hüküm sürdüğü, adaletsizliğin ve kötülüğün ve kötülerin kaybettiği ütopya kurgulardır. Dünya kardeşliktir. Masallar, kardeşlik üzerinden dünyayı eşitler.”* İşte bu adların çağrıştırdığı bu eşitlik ütopyasına dair yazmak istiyorum. Bazen burası ve şimdi için ütopya olanla bambaşka yerlerde zaten olan çakışabilir. Bu mümkün. Olsun.

Ankara feminist bir şehir olsa mesela evden okula çıkarken bisikletten başka bir araç kullanmak aklıma gelmezdi. Kentin en dik yokuşlarında engelliler, yaşlılar ve canı o sıra yokuş çıkmak istemeyenler için yol kenarında bisiklet asansörü, yokuş kolaylaştırıcısı olurdu. Trafik zaten önce yaya, sonra bisiklet ve bunların yanı sıra motorlu taşıtlar için düzenlendiğinden şimdinin........

© Zıtlar Mecmuası


Get it on Google Play