We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Neon renkler ve çift pozlama: Bir şehrin düşündürdükleri

6 2 0
01.03.2021

Neon renkler birincil ve ikincil renklerin göz alıcı ölçüde ışıyan haline verdiğimiz ad. Doğada kendiliğinden bulunmayan, kimyasal olarak elde edilen bu renkler dolayısıyla renk spektrumunda yer almazlar. Keşifleri ise oldukça ilginçtir. Bir bilim insanı olan Henry Cavendish’in içi hava dolu tüpten oksijen ve nitrojeni uzaklaştırmayı başarması sonucunda geri kalan gazların ne olduğu sorusunun peşinden giden bilim insanlarının ardışık çalışmaları asil gazların yeni keşifleri ile sonuçlanır. Her asil gazın iyonize olması sonucu ışıması farklı renktedir. Tabii biz işin sadece renk boyutu ile ilgileniyoruz.

Abdi İpekçi Parkı

Neon ışıklardan neon boya ve pigmentlerin kullanımına kadar birçok uygulamaya güzel sanatların hemen her dalında rastlıyoruz. Neon renklerin izleyici üzerinde yarattığı hissiyat konusunda ortak bir kanıdan söz edemeyiz. Bu renklerin kullanıldığı medya, alan ve eserin izleyicinin katılımına izin vermesi ölçüsüne bağlı sezişlerden bahsetmek mümkün. Örneğin Marta Minujín’in La Menesunda enstalasyonunda kullandığı neon şerit ışıkların ve alan içindeki neon aydınlatmaların dikkat çektiği, tahrik edici olduğu aşikar. Sanatçı bu çalışmasının, diğer pop sanat akımına dahil edilen sanatçılarının da taşıdığı amaçla benzer olarak politik ve toplumsal tüketime yönelik eleştiriler taşıdığını belirtiyor fakat La Menesunda’yı aktif deneyimleyen izleyicinin bazıları eseri katastrofik, bazıları ise heyecan verici olarak tanımlıyor. Martial Raysse’nin Boş Uzay (Espace Zero) eseri yağlı boya ve basit bir elektrik devresi ile hazırlanmış. Sanatçıya göre floresan renkler ve neon nesneler uzaydaki hayata olan merakımız ve aslında oraya dair bilinmezlerin çokluğu sebebiyle geleceğe olan inancımızın şiddetine vurgu yapıyor. O dönemdeki ucuz bir estetiğe sahip renkli ve parlak malların, tüketici kültürün kendini sorgulamaya bile fırsat bırakmadığı hızda yayılmasının rahatsız edici yanını da vurguladığını söylüyor. Bu iki sanatçının eserlerinin açıklamaları ve röportajlarındaki duruşlarına bakacak olursak neon renkler çılgın ve cesur olmaları, izleyici göze bağlı olarak renkli/çekici veya kışkırtıcı/rahatsız edici gibi karşıt algıları mümkün kılmaları yönüyle; tüketim odaklı üretimlerin bayağılığına, şehirleşmiş medeniyetin yapaylığına vurgu yapmak için doğru seçim.

Atatürk Bulvarı

Teknolojik olarak gelişmiş şehir fikri herkes için olumsuz bir çağrışıma sahip değil elbette. Örneğin retro fütürist sanatçılar gelecekte var olacağına inandıkları üstün şehir kompozisyonlarını sunarken hem nostalji hali yaratmayı hem de geleceğe işaret etmeyi amaçlar. Eserlerde neon renklerin kullanımını, genellikle geleceği temsil eden geometrilere vurgu yaparken ve geleceğe uzanan bir portalin varlığını........

© Zıtlar Mecmuası


Get it on Google Play