We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ZAFER ANAYURT YAZDI- KARŞIYA GEÇMENİN FELSEFESİ

1 0 0
24.09.2021

Çocukluğumuzda yolun karşısına güvenli geçmeyi öğrenmek çetin ve yaşamsal problemlerden biriydi. Önce solu, sonra sağı, en son tekrar solu kontrol ederek geçmeyi öğretmeye çalışırlardı. Yapılması gereken şey simetrik değildi. Sola neden iki kez, sağa ise bir kez baktığımızı aklımız erer ermez anladık: trafik sağdan işliyordu ülkemizde. İyi dinleyip düşünerek özlü konuşmamız için iki kulak ve bir ağzımız olduğu konusunda bizi uyaran atasözünün vurgusuna benzer şekilde, bu sağdan işleyen düzende ezilmeden karşıya geçebilmek için solumuza sağımızdan bir kez daha fazla bakmamız gerekiyordu.

Bir şey değişmedi o zamandan bu yana.

Birkaç kural daha var: Oyalanmadan geçmek gerekiyor, trafiğe dik geçmek gerekiyor, akan ve de artık zehir kokan trafikle asla aynı doğrultuda gitmemek gerekiyor.

Bir türlü öbür tarafa atlayamadığımız yozlaşmış siyasi trafiğimiz için iyi bir metafor.

Yolun kenarında umutsuzca bekleyen halk, Sol’una daha ilk bakışta, geçilmesi gereken yola adımını atmaktan vazgeçiyor.

Halk solda ne görüyor? Öncelikle düzen içi solu görüyor. Bırakalım kamuculuğun, toplumculuğun yüksek değerlerini; aydınlanma, cumhuriyet ve laikliğin altının oyulmasına el veren, alternatifi olma iddiasıyla çıktığı yolda, iktidarın madara bir taklidi olarak çözüm üreteceğine halkı inandırmaya çalışan, ancak başarılı olamayan ve olamayacak bir kepazeliği görüyor. Kökünden böyle. Genetiği bu. Aslında sol bile değil. Siyasi olarak kendi sağının solunda bir yer tutucu. Tam da tasarlandığı gibi. Kapının daha sola açılmasını engelleyen bir aparat.

Aydınlanma, cumhuriyet ve laiklik her türlü sol düşüncenin turnusol kağıdıdır. Sol düşüncenin asgari ortaklık noktasıdır. Olmazsa olmazıdır. Oysa bunlar düzen solunda yok.

Şimdi daha sola bakalım, daha geniş bir yelpazeye.

Akademi destekli yetmez-ama-evetçi liberaller var. Fareli köyün kavalcıları. Yeni işleri, arkalarına topladıkları elit görünümlü kara koyunları türkü çığırarak sahillerden denize dökmek. Son durakta durup, denize karşı bir kadeh kaldırılabilir: Şerefinize!!

Onlar olmadan bu akademik........

© Yurtseverlik


Get it on Google Play