We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DR. YASEMİN ALPTEKİN YAZDI- ”AŞIYA HAYIR, PARAZİT SÖKTÜRÜCÜYE EVET”

1 1 1
21.09.2021

Konumuz COVID-19. Bu kez virüsü değil aşısı. Küresel olarak yine bölündük: Önce aşı bulup da olanlar ve bulamadığı için olamayanlar. Sonra, Sinovac türü baygın virüs veren geleneksel aşılar ve yeni mRNA teknolojisiyle üretilen BioNTech aşısı arasındaki bölünme. Arada, o aşı bu aşıyı döver kavgası. Paralı mı olsun, parasız mı tartışması. ‘Hadi halkımız yabancımız değil, ücret almayalım ama getiren götüren de nemalanmadan olmaz değil mi?’ savunması.

Bir de, BioNTech aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türenç çiftinin Türk olmasıyla övünelim mi yoksa onlar Alman vatandaşı, övünmesek de olur, gruplaşması. Aylar sonra, ‘iki aşı kesmez bu virüsü, üçüncüsünü de olmak gerek,’ kaygısı! Çin aşısını seyahatlerde aşıdan saymayan AB ülkelerine neredeyse boykot çağrısı. Altmış beş üstü evde kalsın mı kalmasın mı derken bir yıldır ev hapsindeki bu grup için aşıyla gelen özgürlük coşkusunu da unutmayalım.

Bütün bunlar küresel ve güncel gündem maddelerimiz. Araya Afganistan yenilgisiyle eve dönen askerler ve tüm dünyaya yayılan Afgan göçmenler de girince aşı işleri daha da ciddileşti, karmaşık olan konu, içinden çıkılmaz hale geldi. Şimdi bu göçmenleri kim nasıl aşılayacak sorusu. Aşı olmayanlara sürekli PCR testi yapılsın önerisi. ‘Aşı olanlar da hasta oluyor ama olmayanlar virüsün elinden kurtulamıyor,’ telaşı. İşin içine aşı mecburi olsun mu olmasın mı ayrışması da girince virüse gün doğdu, bayram oldu. Başladı varyantlar geliştirmeye. Virüs değil, seri üretim sanayii sanki! Önce Delta’yı sardı insanların başına, ‘arkadan diğerleri de geliyor,’ diyor uzmanlar.

Bildiğiniz gibi Corona yeni bir virüs değil, varlığı uzun zamandır biliniyor. Önceleri hayvanlarda görülen SARS da aynı familyadan. Corona virüsünün insanlara musallat olanına COVID-19 deniyor. Gözle görülmeyen, ancak girdiği bedende ve vurduğu yerde gözle görülür hasar yaratan bu musibet, vücuda girdiğinde hücrelere yapışıp çoğalıyor, yani kendini kopyalıyor. Arada kopyalama hatası ya da farklılığı olduğunda da mutantlar, varyantlar oluşuyor. Şimdilerde de, aşıları savunurken ya da karşı çıkarken, işte bu varyantları konuşur olduk. ‘O aşı bu varyantı tepeler ama şu aşı bu varyanta haddini bildiremiyor,’ tartışmasıyla yine bölündük. Bu gitgide artan bölünmeler karşısında, insanlar cinsel üremeyi bıraktı, bölünerek çoğalmaya başladı sanırsınız.

Bilimsel çalışmalarda farklı görüşlere yer vermek, yeni bir aşının ya da ilacın artılarını eksilerini........

© Yurtseverlik


Get it on Google Play