We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir havaalanı bilmecesi

6 0 0
15.01.2019

Tam yılbaşı üzeri Afyonlu bir dosttan bir mesaj geldi. İstanbul’da yaşayan dostum ailesiyle yılbaşını geçirmek için Afyon’a gitmiş. Her zaman karayoluyla memleketini ziyaret ettiğini, ancak havaların son derece soğuk olması nedeniyle bu sefer uçak yolculuğunu tercih ettiğini anlatıyor. Ardından da Afyon Zafer Havaalanı’yla ilgili son derece karmaşık, karmaşık olduğu kadar pis kokular da yükselen Zafer Havaalanı’nın hikâyesini yazıyor.

Mesajın virgülüne dokunmadan size sunuyorum. Sizler bakalım ne diyeceksiniz?

“Afyon Kaplıcalar Bölgesi’nde yer alıyor. Son yıllarda bölgede kurulan 100’den fazla otel ve tesis bulunuyor. Gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından bölgeye çok sayıda turist geliyor.

“İstanbul’a uzak olması sebebiyle (450 km)ve bölgede uluslararası kaplıca turizminin geliştirilmesi, charter uçaklarının da inip kalkması amacıyla Afyon’a Kaplıcalar Bölgesi için havaalanı yapılmasına karar veriliyor. Uygun arazi aranırken İsmail Özdilek isimli emekli bir asker ‘Afyon’da zaten askeri havalimanı var. Burası ek bir çalışmayla uluslararası havalimanına dönüştürülebilir’ fikrini ortaya atıyor. Bu amaçla ciddi bir........

© Yurt