We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rönesans

4 1 0
09.10.2021

Leonardo, Mikelanjelo, Rafael ve Donatello… Bu isimleri okuduğunuzda, aklınıza ilk olarak ne geldi ya da kim, kimler?

Eğer, fantastik-bilimkurgu tarzında uzun metraj bir sinema filmi -ki; “Ninja Kaplumbağalar” diyorsanız, yanılmamışsınız derim ve hemen eklerim; siz, büyük olasılıkla yeni kuşak bir dünyalısınız.Söz konusu filmde, insanoğlu gibi hareket edip, konuşabilen ve hatta özel yeteneklere sahip olan dört kaplumbağaya, kendileri gibi evrim geçirmiş bir farenin taktığı isimler aslında bunlar. Ve elbet ki, filme göre, tarihsel bilgisi de olan bu fare, evlatları yerine koyduğu sırtlarında kabuk taşıyan bu dört yeşile, Rönesans Döneminin en önemli ve belki de ilk dördüne girebilecek, ressam, heykeltıraş, mimar, şair, yazar ve daha birçok sanatsal yetenekleri üzerlerinde barındıran dört ünlünün isimlerini yakıştırmış.

Samimi olmam gerekirse, “Ninja Kaplumbağalar” adlı, farklı yıllarda tekrar çekimleri bulunan bu sinema filmini zevk ve heyecanla izlemişimdir ve yenisi çekilirse, yine izlerim.

Ancak, filmin ana karakterlerine isim babası olan dörtlü var ya; Leonardo, Mikelanjelo, Rafael ve Donatello. Hah işte, bu isimlerin yaşadığı dönem yani Rönesans Dönemi, Avrupa ve hatta dünya için inanılmaz önemli… Özellikle de, tüm yaşama kilisenin hâkim olduğu, halkın açlık ve sefalet içerisinde boğulduğu, ilimin-bilimin yok sayıldığı, öyle ki incilden başka her şeyin okunmasının yasak olduğu, şifacıların cadı diye yakıldığı, ortaçağ Avrupa’sının tam anlamıyla........

© Yurt


Get it on Google Play