We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Diyanet’in haline bak

12 0 1
19.06.2022

06 Haziran 2022 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Diyanet İşleri'nde uzun yıllardır gizli tutulan bir skandalı köşesine taşıdı.
Terkoğlu, Diyanet-Sen Genel Sekreteri Hacıbey Özkan’ın çeşitli vaatlerle birlikte olduğu kadınlara şiddet uygulamasını ve olayın Diyanet tarafından görmezden gelinmesini yazdı.
Terkoğlu’nun yazısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı içerisinde yaşanan bir skandalın üstünün uzun yıllardır örtüldüğü ortaya çıktı.
Daha önce, Diyanet-Sen’in başkanı imamın, alkollü araba kullanmaktan ihracı basına düşmüştü. Dokuz yıldır boş bir bira kutusuna dayanarak hikâye anlatanlar, olayı sessizlikle geçiştirmişti.
Diyanet-Sen Genel Sekreteri Hacıbey Özkan’la ilgili. Özkan’ın dosyası, sekiz yıldır Diyanet içinde dolaşıyor da susuluyor" diyen Terkoğlu, yazısına şöyle devam etti:
“Doğru mu” diye Diyanet ve sendika yetkililerini aradım. Zira birçoğu yaşananların canlı şahidiydi.
Önce şunu hatırlatalım...
Diyanet’in yönetmeliğine göre, imamların alkol alması ya da evlilik dışı ilişki yaşaması atılma nedeni.
Hikâye 2014 yılına uzanıyor. Yaklaşan seçimde, AKP’den vekil adayı olmak isteyen A. isimli kadın, Hacıbey Özkan ile tanışmış. Özkan’ın yardımcı olacağı vaadi ile ilişki ilerlemiş. Birliktelik, Diyanet camiasında duyulur hale gelmiş.
Konuştuğum Diyanet yetkilisi şunları söyledi:
“2015 yılının başındaki Diyanet-Sen genel kurulunda, Anadolu Otel’de, alkolden ihraç edilen eski başkan Mehmet Ali Güldemir ile şimdiki başkan Ali Yıldız bizzat gelip bu olayı bize........

© Yurt


Get it on Google Play