We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ali Babacan ve DEVA’sı

14 2 0
27.06.2021

Ali BABACAN, 4 Nisan 1967 yılında Ankara’da doğdu.
Açıklandığı üzere Ailesi Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Değirmenyolu köyündendir.
1990 yılında Fulbright bursu kazanarak, ABD’ye gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Chicago’da bulunan Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı.
Bilindiği gibi Fulbright bursu Türk eğitimine vurulan bir prangadır.
Bir ara bu bursa da değiniriz.
Evet Babacan da Fulbright kursu alan ünlü siyasetçilerimizden ve kendisi aynı zamanda BİLDERBERG’in daimi katılımcısı ve siyasi yeni parti çalışmalarını ABD’nin ECA ve FULBRİGHT BURSU altında listelediği isimlerden Abdullah Gül ile yapmaktaydı…
Babacan, 1992-1994 yılları arasında, Birleşik Devletler’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı.
Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) kurucu Genel Başkanı. 2002-2015 yılları arasında 13 yıl Türkiye Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı yapmış olan Babacan, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22,23,24 ve 26. Dönem Ankara milletvekilliği yapmıştı.
Babacan’ın en büyük başarılarından biri Mayıs 2005-Ocak 2009 arasında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevinde bulunmasıydı.
Babacan’ında katkılarıyla bundan gayrı AB üyeliğini yüz sonra bile görmemiz hayal oldu.
Ali Babacan, bakanlığı döneminde milyarlarca dolarlık IMF kredileriyle desteklenen, acı verici bir ekonomik reform programını yönetme görevi üstlendi.
Ardından IMF’ye “borcumuzu ödedik, IMF bizden borç istedi masalı sahne........

© Yurt


Get it on Google Play