We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

11 EYLÜL…20 YIL ÖNCE 20 YIL SONRA

3 1 0
11.09.2021

Bugün 11 Eylül. Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan İkiz kule ve pentagon saldırılarının yirminci yıldönümü. Beşbinden fazla sivilin hayatını kaybettiği saldırılar sonrasında dünya terörizmin korkunç yüzüyle karşılaşıp, terörizmi en büyük tehdit olarak kabul etti. Bununla birlikte maalesef Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkede baskıcı ve otoriter rejimler güç kazandı. Demokratik haklar azalırken, ülkelerin işlediği insanlık suçları milliyetçilik, vatanseverlik kisvesi altına saklandı.

11 Eylül saldırılarının en büyük bedelini saldırılardan binlerce kilometre uzakta yaşayan Afgan ve Irak halkları ödedi. Olayın sorumlusu olarak ilan edilen El Kaide örgütünün tüm üyeleri ve lideri Usama Bin Ladin Suudi Arabistan vatandaşı iken, Amerikan müttefiki Suudi Arabistan yerine tüm faturayı başta bu iki ülkenin halklarının ödemesi yüzyılın en büyük haksızlıklarından oldu.

Saldırıların ilk gününden itibaren bazı çevreler ise bu saldırıların bizzat Amerikan gizli servislerince düzenlendiğini iddia etti. Bu iddiayı güçlendiren önemli söylemlerden biri, bu kadar büyük ve detaylı bir saldırıyı düzenleyebilecek bir örgütün daha sonra hiçbir hareket becerisinin olmamasıydı. Yine Amerikan dış istihbaratından sorumlu CİA’in saldırılarda yer alan iki teröristin El Kaide toplantılarına katıldığını bildiği halde iç istihbarattan sorumlu FBI’a bilgi vermemesi ve bu iki teröristin Amerikan vizesiyle ülkeye girmesine göz yummasını kanıt olarak değerlendirdiler. Saldırıları sebep........

© Yurt


Get it on Google Play