We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Endüstriyel gıdaya alternatif: Topluluk Destekli Tarım

4 5 0
03.03.2021

Önce kavramım kendisiyle başlayalım: Topluluk Destekli Tarım (TDT). Yani, bir üretici ile bir tüketici grubunun iki tarafın da ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde işbirliği yaptığı bir dayanışma modeli. Genellikle tüketicilerin ön ödemelerini ve teslimde sorumluluk üstlenmesini içeriyor.

Belirli bir alanda sezon boyunca üretilen ürünler TDT katılımcılarına eşit şekilde paylaştırılıyor. Böylece tüketiciler hem risklere hem de bolluğa ortak olur ve üretici en iyi şekilde üretim yapmaya odaklanabilir.

Türkiye Topluluk Destekli Tarım Ağı’nın verdiği bilgilere göre, ilk olarak Japonya’da 1975 yılında “teikei” (ortaklık) adıyla uygulanmış olan bu modelin ABD’de 4.000’den fazla, Fransa’da 2.000’den fazla örneği var. Bugün dünyanın her yerinde TDT gruplarının ve yerel gıda topluluklarının sayısı artıyor, üretici-tüketici temasına dayalı aracısız erişim ve dayanışma modelleri gelişmeye devam ediyor.

TDT ve diğer gıda temelli dayanışma grupları, Uluslararası Topluluk Destekli Tarım Ağı (URGENCI) tarafından destekleniyor ve teşvik ediliyor. Bu ağ tüm dünyada 2 milyondan fazla kişinin dahil olduğu yerel ağları kapsıyor.

Türkiye TDT Ağı 2018 yılında, çeşitli gıda topluluklarında yer alan üretici ve kolaylaştırıcıların kolektif çalışmasıyla, bir taban örgütlenmesi olarak kurulmuş.

Konu, pandemi döneminde daha da önem kazandı.

Türkiye TDT Ağı, konuyla ilgili açıklamasında “Covid-19 krizi bizlere, tüketiciler ile üreticilerin birbirinden kopuk olduğu endüstriyel gıda........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play