We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye-ABD-Afganistan: ipler Taliban’ın elinde

128 10 23
19.08.2021

Etopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ortak basın toplantısında Mustafa Kemal Atatürk’ten övgüyle söz etmesinin Cumhurbaşkanlığı tercümanı tarafından canlı yayında sansürlenmesi arada kaynamasın diye yazının başına aldım. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun o basın toplantısını izlemek için gelen gazetecilere yaptığı “Taliban ne yapacak, ona bakacağız” diye özetlenebilecek” sözleriyle başlayacaktım yoksa. Çavuşoğlu, Türkiye’nin tutumunu hem Taliban’ın söz verdiği gibi “kapsayıcı” bir hükümete kurup kurmayacağına hem de 20 Ağustos Cuma günkü NATO Dışişleri Bakanları toplantısına bağladı.
Bu arada Çavuşoğlu’nun Türk gazetecilere -belki de sormadıkları için- söylemediğini Japon gazetesi Nikkei’ye söylediğini de hatırlatalım: Türkiye’nin “uluslararası topluluk ile Taliban arasında arabuluculuk yapmak gibi herhangi bir arzusu bulunmuyor” imiş. Japon gazetesinin Taliban’ın Türk askerini de istemediği sorusuna ise “Bizim asker muharip değil” yanıtını vermiş; Taliban’ın bunu dikkate alacağını umarak belli ki.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Türk askerinin Hamid Karzai havalanının açık kalmasını bugüne dek sağladığını ve karar değişene dek görevini sürdürmeye çalışacağını söyledi. Şu anda Kabil’deki, sadece Türk değil, Amerikalılar dahil pek çok ülkenin diplomatları da büyükelçilik binalarında değil, havaalanında çalışıyorlar, birbirleriyle irtibat halinde başkentlerinden gelecek talimatı bekliyorlar.
Gelişmeler Ankara’nın ne kadar ciddi bir belirsizlik içine düştüğünü gösteriyor ama Ankara bu konuda yalnız değil.
Afganistan fiyaskosunun baş aktörü ABD dahil hiçbir NATO ülkesi ne olduğunu ne yapacağını bilmiyor. Batının eğitip donattığı kukla Afgan ordusu Taliban’ın Kabile girişiyle yarım saatte dağıldığından bu yana ipler Taliban’ın eline geçti.

Batıdan gelen her yeni açıklama gelişmelerin gerisinde kalıyor.
Örneğin, dün, 18 Ağustos akşam saatlerinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile kısa bir görüşme yapma imkânı bulduk, gazeteci arkadaşım Serkan........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play