We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tahliye başladı ama Afganistan senaryoları devam ediyor

141 16 1
26.08.2021

Millî Savunma Bakanlığı 25 Ağustos akşam saatlerinde Afganistan’daki Türk Silahlı Kuvvetlerinin tahliyesine başlandığını açıkladı. Bu arada askeri uçaklarla sivillerin tahliyesi de yapılıyor. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da tahliyenin 24 ile 36 saat süreceğini söyledi. Böylelikle Taliban’ın ülkedeki bütün yabancı askeri güçlerin ayrılması için verdiği son tarih olan 31 Ağustos tarihine dek Türkiye’nin Afganistan’da NATO çerçevesinde bulunan bütün güçleri Türkiye’ye dönmüş olacak.
Bu karar, Türkiye’de Afganistan’a dair endişelerin bir kısmını rahatlattı. Nitekim ana muhalefet CHP’nin dış politika sözcüsü Ünal Çeviköz, Twitter hesabından bunu “çok sevindirici bir haber” olarak selamladı. En azından Afganistan’da şu anda güvenlik bakımından en kritik durumda olan Kabil havaalanının korunma ve işletilmesinden sorumlu olan Türk askerinin Taliban’la doğrudan çatışmaya girme tehlikesi önlenmiş oldu. Tahliye kararının Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kuvvet komutanlarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Türklerin Anadolu’ya girişi sayılan 1071 Malazgirt Savaşının yıldönümü törenlerine birlikte katıldığı gün alınmış olması da önemli; orada ciddi bir durum değerlendirmesi yapıldığı anlaşılıyor.
Türk Büyükelçiliğinin kapatılıp tahliye edileceğine dair bir karar henüz yok. Sabah saatleriyle temas kurduğumda büyükelçilik çalışıyordu. Türk Büyükelçiliği Kabil’da çalışmaya devam edecek az sayıda diplomatik misyondan biri olarak kalabilir. Bu önemli. (Hatırlayalım, 1980’lerde İran-Irak savaşında Bağdat’ta Batı dünyası adına açık kalan tek büyükelçilik Türk büyükelçiliği kalmıştı.) Afganistan’da büyük bir proje yürüten Türk şirketlerinden birinin yetkilisiyle de konuştum; şu anda ayrılmayı düşünmediklerini, işlerinin başında olduklarını söyledi.

Savunma Bakanlığının tahliye kararını açıklamasından kısa bir süre sonra, Taliban’ın Türkiye’den Kabil Hamid Karzai havaalanının (ki ABD varlığı ile özdeşleşen bu ismin de değiştirileceği anlaşılıyor) korunması değil, ama işletilmesi için yardım isteyebileceği haberi geldi. Taliban’ın elinde havaalanı işletmesinden anlayan eleman bulunmadığı anlamına geliyor. Aslında başka işlerden anlayan insan kaynağı da pek yok Taliban’da. Bir önceki gün Merkez Bankası personelinin aynen korunup işe devam etmelerinin istendiği haberi vardı.
Ankara tahliye kararıyla birlikte 2002’de NATO çerçevesinde açılan Afganistan sayfasını kapatıyor ama bu Afganistan’daki varlığının da son bulduğu anlamına henüz gelmiyor.
Erdoğan’ın tahliye kararının açıklanmasından az önce değindiği, daha sonra........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play