We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyaset daha iyi yargı için yükselen bu sesi duymalı

81 11 51
25.08.2021

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı hukukçu Mehmet Gün, Türkiye’nin önünde gerçekten adalet dağıtabilen bir yargı düzeni için bir fırsat penceresi olduğuna inanıyor. Dün sanal ortamda yaptığı basın toplantısında bu fırsatı yeni bir Anayasa, ya da Anayasa’nın gözden geçirilmesi tartışmalarına bağlıyordu.
Basın toplantısı, özellikle 1 Eylül’deki Adli Yıl açılışından önce düzenlenmişti. Zamanlamadaki amaç, yargının sorunlarının dile getirildiği adli yıl açılışından önce, sadece eleştiri değil, adil bir yargı düzeni için kapsamlı önerileri de gündeme getirmekti. Dolayısıyla özellikle iktidarların eleştirileri göğüslemek için baş vurduğu “Hep eleştiriyorsunuz, önerinizle gelin” söylemine de yanıt veriyordu.
Bu öneriler, Daha İyi Yargı Derneği’nin -Gün dahil- sekiz hukukçu üyesi tarafından hazırlanmış “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu” başlıklı, 558 sayfalık çalışmada toplanmış. Çalışmanın dikkat çekici, yargı adına özeleştirel, siyaset adına eleştirel saptamaları var. Örneğin:
• Toplumun yargıyı savunmayıp tersine siyasilere hedef göstermesinin temel sebebi, yargının yeterli ve kaliteli hizmet üretmeyerek toplumun itimadını kaybetmesidir.
• Liderlerin, halkın isteği doğrultusunda yargının normal işlevini daha da kısıtlaması, hizmetlerinin daha da kötüleşmesine, yargının daha da istenmemesine yol açan bir kısır döngü yaratır.
• Demokrasileri otokrasi batağına çeken bu kısır döngü, yargıyı tam verimli, tam bağımsız fakat ileri derecede şeffaf ve hesapverir hale getirerek tersine çevrilebilir.
Yürütme gücünün hukukla sınırlandırılması
• Toplum, hizmet alamadığı, hesap sormadığı, değiştiremediği yargı gücüne karşı, seçimlerde hesap sorabildiği ve değiştirebildiği siyasileri güçlendirmektedir. Siyasiler kontrol altına aldıkları........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play