We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sade ABD mi? Diplomatik fiyaskoların faturası kime çıkacak?

207 32 1
26.09.2021

Fatura derken mali faturası değil kast ettiğim. “İtibardan tasarruf olmaz” demagojisiyle şatafata saçılan milyonların faturası elbette bize çıkacak. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeye ABD’den askeri nakliye uçaklarıyla getirttiği Alman malı özel limuzinlerle gitmedi, metroyla gitti. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Türkiye’ye dönüşünde, daha önce hiçbir ABD Başkanından Biden’den gördüğü muameleyi görmediğini büyük bir hayal kırıklığı ile ifade etti. Doğrusu bizler de daha önce hiçbir Türk liderinin ABD Başkanı kendisine yakınlık göstermiyor, her istediğinde görüşmüyor diye kendisini ve Türkiye’yi “maalesef” bu duruma getirdiğini görmemiştik.
Oysa Erdoğan’ın 19 Eylül’de İstanbul’dan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yapacağı New York’a uçarken de Dışişlerinin ve arka planda özel AK Parti kanallarının haftalar süren gayretlerine rağmen Biden ile randevusu bulunmuyordu. Üstelik ABD tarafından bu yönde verilmiş bir işaret de yoktu, liderlere, kovit salgını devam ediyor, gelmeseniz de olur diye mektup yazmışlardı. Ama Erdoğan’ın hâlâ umudu vardı ki, 20 Eylül’de Biden’ı övdü: iki ülke ilişkilerini geliştirmek için “tam mutabakat” içindeydiler. Ama 24 Eylül’de Türk halkına kendisiyle görüşmeyen Biden’ı şikâyet ederken ABD’nin yeniden terör destekçisi olduğunu vurguladı.

Biden faturası çıkarılacak birilerine elbette ama sadece Biden değil ki son dönemdeki diplomatik fiyaskolar. Bakın New York’ta bir de Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile önceden ilan ettiği ama gerçekleşmeyen görüşme fiyaskosu var. Öncesinde Kıbrıs “müjdesi” var. Rusya var mesela, Avrupa Birliği var.
Erdoğan 19 Eylül’de İstanbul’dan ayrılmadan önce basın toplantısında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorulunca Yunanistan Başbakanı Kriyakos’un bu konuları görüşmek istediğini, New York’ta görüşeceklerini söyledi. Görüşmediler. Mitsokatkis New York’a 22 Eylül’de gitti, BM Genel Kurulu’nda Erdoğan ile aynı gün konuşmasını yaptı ama bu görüşme olmadı. Daha önce New York’ta olmadığını göstermek içinse 21 Eylül’de Atina’da, Atina Belediye Başkanının davetlisi olarak bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştü. Bu durumun Erdoğan’ın canını daha da acıtacağını bile bile. Yunan kaynakları sorulunca, görüşme konusunun karara bağlanmadığını söylüyorlar. Türk kaynaklar ise, Miçotakis’in telefonda Erdoğan’a görüşürüz dediğini söyleyip suçu ona atma eğiliminde. Açık olan, Erdoğan’ın dar........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play