We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Promter bağımlılığı milli güvenlik sorununa dönüşebilir

323 80 272
12.08.2021

Nereden başlasak? Hayaller Joe Biden iken, gerçeklerin “Taliban üst düzeyi” olması ihtimalinden mi? Taliban liderinin adını yazmamışlar prompter metnine, biz söyleyelim: Mevlevi Hibatullah Akhundzada. 1961 Kandahar doğumlu. Bütün fetvalar ve ölüm fermanlarından o sorumlu. Geleceğiz birazdan.
Yoksa Erdoğan’ın Kanal-D, CNN Türk ortak yayınında Afganistan ve Suriye’den gelen sığınmacıların o kadar da sorun olmadığını, muhalefetin abarttığını söylediği, sıralarda, Ankara’da, Beştepe’ye hiç de uzak olmayan Altındağ’da bir tür göçmen karşıtı ayaklanmanın polis tarafından güçlükle bastırılabildiğinden mi? Orman yangınlarında yaşanan çöküşün aslında büyük başarı olduğunu ama milletin muhalefetin yalanlarına inandığını söylemesinden mi? Acaba neden muhalefete inanıyor yakın zamana dek kendi her söylediğine inanan millet?
Ya da aynı saatlerde Habertük’teki canlı yayınını bitiren DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın “Prompter kullanmadan soruları cevapladığım bir yayını daha geride bıraktık” diyerek acı gerçeği hiciv yoluyla yüzümüze vurmasından mı?

Babacan yine de insaflı davranıyor olabilir Erdoğan’ın güya canlı yayında dahi Erdoğan’ın “soruları prompter kullanarak yanıtladığı iddiasında. Biraz televizyonculuk yapmışlığımız vardır. Rastgele gelecek sorulara uygun yanıtları anında bulup o bölümü prompter ekranına yansıtmak öyle kolay ve anında yapılacak bir iş değildir. Erdoğan’ın propaganda ekibinin soruları, en azından soru konularını, “sorulacak” sırayla programa gazeteci sıfatıyla çağırılanlara vermiş, ya da telkin etmiş, önermiş olması ihtimali vardır. Yani bildik propaganda usulü; “cevaplara sorular” durumu.
Üstelik sadece yukarıda gördüğünüz ekran fotoğrafında, Hürriyet siyaset yazarı Abdülkadir Selvi’nin arkasında işaretlenmiş görülen promter cihazı yok. Bir de en sağda devasa boyutlarda görülen bir “hatırlatma panosu” bulunuyor.

Babacan daha genç sayılır; 54 yaşındayken Erdoğan da bırakın prompter cihazını, konuşma notları dahi olmadan konuşan, hazırcevap olmasıyla tanınan iyi bir hatipti. Karşılaştırmak gibi olmasın ama 67 yaşındaki Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’dan beş yaş büyük olan, 72 yaşındaki CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TBMM konuşmalarından canlı yayınlara dek konuşmalarını prompter cihazına, suflelere,........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play