We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan ABD’ye uçarken henüz Biden randevusu yoktu

146 10 1
19.09.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ABD’ye taşıyan uçak 19 Eylül öğle saatlerinde İstanbul’dan havalandı. Diplomatik kaynaklara göre Erdoğan ve beraberindekileri ABD’ye taşıyan uçak havalandığı saate kadar ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceği konusunda henüz bir işaret yoktu.
Gerçi bunu kendi ağzından duymak da mümkündü, eğer basın toplantısına girmesine izin verilen gazetecilerden herhangi biri sormuş olsaydı.
Beş soru soruldu. Bazı genç meslektaşlar soruların konusuna dahi pek aşina değildi ki, önlerindeki nottan okurken dahi zorlandılar sanki. İlk soru gıda ve kira fiyatlarındaki artışla ilgiliydi, bu gerçekten kamuoyunun gündeminde bir soruydu ve belli ki aradan kaçmıştı ki, Erdoğan bu sorunun sorulmasına “Bizce zaittir” diye tepki gösterdi. Zaten “Bay Kemal sorunu bir yıl içinde çözeceğiz” diyordu ama, öyle büyük bir sorun da yoktu, “abartılıyordu”. Diğer sorular ise sırasıyla; seçim yasası, Afganistan’a insani yardım, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki koridor anlaşmazlığı ve Yunanistan Başbakanının son beyanı üzerineydi.
ABD konusunda tek soru sorulmadı. Dolayısıyla Erdoğan’ın hazır ABD’ye gitmişken, BM Genel Kurulu için dahi olsa, Biden ile görüşüp görüşmeyeceği de sorulmadı.

Belki de o yüzden Erdoğan basın toplantısında Türkiye-ABD ilişkilerine hiç girmedi. Öğrenebildiğimiz kadarıyla Erdoğan’ın ABD’ye 19-21 Eylül tarihleri arasında yapılacak seyahati süresince, Türkiye’nin Biden yönetimiyle tek teması Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Antony Blinken arasındaki görüşme olacak. Bu yazının yazıldığı 19 Eylül öğleden sonrasında henüz kesinleşmemişti ama “muhtemelen olacaktı”.
Zannedilmesin ki Biden herkesle ikili görüşme........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play