We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan ABD’de: Türkün Türk’e New York’ta propagandası

212 34 8
21.09.2021

Aslında Çetin Altan’dan ödünç aldığım “Türk’ün Türk’e propagandası” başlığının gerçeğin tamamını değil, bir kısmını yansıttığını söylemek zorundayım. Çünkü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın New York’ta verdiği görüntünün Türkiye’deki bütün seçmeni kendisine bir kez daha hayran bırakıp, gurur duymasına yol açtığını da düşünemiyorum. Erdoğan şimdiye dek New York ‘ta AK Partinin iki seçmen grubunun hayranlık ve bağlılığını pekiştirmiş olabilir.
Bunlardan birinci grup Türk Evinin hayli pahalıya mal olan (291 milyon dolar) inşaatını “Batının kalbine dikilmiş gökdelen” diye görüp açılışı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın duasıyla yapılmasını Batıya mesaj olarak gören kitle. (36 katlı, benzerleri Türkiye’de pek çok şehirde olan binayı, özellikle gökdelenler şehri olan New York’ta, birkaç sokak ötede 1931 yılında dikilmiş 102 katlı Empire State Building’in bulunduğu New York’ta söylemek gerçekten ayrı bir biat düzeyidir.) Erdoğan’ın Afganistan’da Taliban ile kültürümüzün aynı olduğunu söylemesine inanan da erkeğin kadından üstün olduğuna inanan da aynı bağnaz kitledir. New York’taki Takva Mescidi imamı Siraj Wahhaj’ın kürsüden “Dünya Müslümanlarının lideri sensin, seni seviyorum” demesini ıslık ve alkışlarla kutlayanlar buna samimiyetle inanıyorlar, diyecek bir şey yok.

İkinci grup, Erdoğan ve AK Parti iktidarında zenginleşen ve daha da zenginleşenler, muhafazakârlık görüntüsü altında mali çıkarlarını gözetenlerdir. Sadece birkaç büyük inşaat, enerji ve turizm şirketinden söz etmiyorum. Erdoğan’la parlayan birkaçı hariç diğerleri Erdoğan’dan önce can suyu sağladıkları sağ iktidarların da gözdesiydi; Erdoğan’a dönmeleri birkaç hafta sürdü ancak. Yarın başka iktidara dönmeleri daha kısa süre alacaktır. Sırf Erdoğan’a görünmek, hatta “Kimler vardı” diye sorduğunda listede isimleri olsun diye Erdoğan’dan bin kere dinlediklerini bir de New York’ta dinleyip alkışlamak için on binlerce dolara yatırımcı yemeğinde........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play