We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan’a talip olmamalı, vakit geç olmadan çekilmeliyiz

234 38 1
13.08.2021

Siyaset gazetecileri güne hangi gazeteyi okuyarak başlar, biliyor musunuz? Resmî Gazete. Bu sabah, 13 Ağustos tarihli Resmî Gazetede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, olmuş ve “bundan sonra meydana gelebilecek yangın ve sel afetlerinden” zarar görecek vatandaşlar için yardım kampanyası başlatma kararını duyurdu. Bir yandan “yardım kampanyası” diyenlere soruşturma açılmasından söz etmeyeceğim burada, o ayrı hesap. Ama bu karar, güney sahillerini, Muğla ve Antalya’yı vuran orman yangınları sonrasında kuzey sahillerini Sinop, Bartın ve Kastamonu’yu vuran sel felaketinin şimdilik 27 can alması ardından geldi. Kaybın artması endişesi üzerine Erdoğan AK Parti’nin 20’inci kuruluş yılı kutlamalarını iptal etti. Ama mevcut belalar yetmiyormuş gibi koşar adım herkesin kaçtığı Afganistan’a gidiyoruz bir yandan.

Erdoğan’ın 11 Ağustos prompter sayesinde yarı-canlı diyebileceğimiz TV yayınında Afganistan’a gidebilmek için gerekirse “Taliban üst düzeyiyle” konuşabileceğini söylemesi mevcut endişeleri, artırdı. O adını söylemeyince dünkü yazıda ben vereyim dedim, Mevlevi Hibatullah Akhundzada diye. Ama belki Akhundzada, Erdoğan ile görüşmeyi güvenliği açısından sakıncalı bulur, malum terör örgütü liderliği nedeniyle ABD’nin -en azından resmen- arananlar listesinde.

Erdoğan’ın bu sözleri ardından daha önce Kabil havaalanına “talibiz” diyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ziyaret için gittiği İslamabad’dan sözlerine açıklık getirmeye çalıştı. “Şartlarımız yerine getirilirse” talip olmuşuz. Yoksa “Mehmetçiği ateşe atmayız” dedi Savunma Bakanı. Afganistan’a gidiş şartlarını geçen ay Kıbrıs’ta açıklamıştı........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play