We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD liderlere “gelmeyin” dedi. Sizce Erdoğan gider mi?

302 11 2
09.09.2021

Hem de uçak uçak gidiyor. Ama önce ne olduğunu anlatayım. ABD dünya liderlerinden 21 Eylül’de yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantılarına mümkünse gelmemelerini, mesajlarını Covid-19 pandemisi nedeniyle olabildiğince video yoluyla iletmelerini rica etti. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield imzasıyla gönderilen 13 Ağustos tarihli mektupta, yine salgın nedeniyle ABD Başkanının liderlere vereceği “hoş geldin yemeği” dahil hiçbir yan toplantının yapılmayacağını da bildirdi. Thomas-Greenfield mektubunda “BM Genel Kurulu’nun salgının yeniden dünyaya yayılmasına neden olmasını istemiyoruz” diyor. BM genel Kurulu 2020 yılında salgın nedeniyle video konferans düzeniyle yapılmıştı.
Diplomatik kaynakların YetkinReport’a verdiği bilgilere göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın henüz açıklanan ikili görüşme programı bulunmuyor. Gelen ülke liderleri birbiriyle ikili görüşme yapmak isterlerse, ki bu da teşvik edilmiyor, özel önlemler altında ve -devlet zevatı bunu duyduğuna pek sevinmeyecek- toplantıların mümkün olan en az kişiyle yapılması isteniyor.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bizzat geleceğini bildiren tek lider değil. Öğrenebildiğimiz kadarıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da BM Genel Kurulu için New York’ta olacak. Almanya’da bir hafta sonra, 26 Eylül’de yapılacak seçimler nedeniyle Angela Merkel’in katılmayacağı bildirildi. Rusya ve Çin ise zaten BM genel Kurullarına nadiren devlet başkanı düzeyinde, çoğunlukla Dışişleri Bakanları düzeyinde katılıyor.

Erdoğan’ın ikili görüşmeleri olacak; liderlere verecek mesajları var. Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine geleceğiz birazdan. Ama görüşeceği liderlere “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlıklı yeni bastırdığı kitabını armağan........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play