We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

4 Eylül: Sivas olmadı Rize verelim deyince

280 14 1
05.09.2021

Aslında Rize pek hesapta yoktu. Yoksa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Rize’nin Salarha mahallesini şehir merkezine bağlayacak tünelin açılışı ve 465 konut ile 12 dükkân inşaatının yakında biteceğinin müjdesini verirken millete seslenmek yerine Sivas’tan seslenmeyi tercih ederdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurutuluş Savaşının ilk adımlarından olan Sivas Kongresini 1919’da topladığı 4 Eylül günü Sivas’a hızlı trenle gelecek, “Nereden, nereye?” konuşması yapacaktı.
Olmadı. Neden mi olmadı?
Çünkü bu programın belli olmasından birkaç gün önce Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) “Hattın inşaatı henüz bitmedi” dedi; “Kazaya davetiye çıkarmayın”. Anlaşıldı ki Cumhurbaşkanına doğru bilgi verilmemiş, hat sendikanın söylediği gibi hazır değilmiş. Şöyle diyelim: Temeli “Ankara-Sivas 2 saat sloganıyla 2009’da atılan, 2012’de biteceği sözü verilen, gecikmelerle ilk maliyetinin çok üstüne çıkarak 10 milyar liraya ulaşan demiryolu hattı hâlâ bitirilmemişti. Kim mi bitirememişti? AK Parti döneminin yükselen inşaat şirketlerinden YDA ve Söğüt ortaklığı; Söğüt, malum Melih Gökçek döneminde Ankara’daki ihalelerin gözde şirketlerindendi. Trenin içinde Cumhurbaşkanı varken kaza yapması ihtimali büyük risk olarak değerlendirilince hızlı trenle Sivas’a giriş planı suya düştü.

Sivas’a hızlı trenle giremeyeceksem hiç girmem dedi ki herhalde Cumhurbaşkanı Sivas Kongresi yıldönümü törenlerine katılmak yerine memleketi Rize de “şehir içi trafiği rahatlatacak” tünel açılışında konuşmayı tercih etti.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop Cumhurbaşkanını bekleyen Sivaslıları yalnız bırakmadı, törenlere o katıldı.
Ama bu işin faturası Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’a kesildi. O Uygun ki 25 kişinin öldüğü 2012 Çorlu, 9 kişinin öldüğü 2018 Marşandiz ve 2 kişinin öldüğü 2020 Kalecik tren kazalarında hakkında soruşturma açılmasına hükümet izin vermemişti. Bu defa gitti; 3 Eylül kararnamesiyle. BTS “Sel gider kum kalır” başlıklı bildirisiyle Uygun’a........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play