We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’den Ankara’ya mesaj: İnsan hakları gündemde olacak

5 11 6
01.03.2021

Suudiler pek akıllılar ya. Baktılar ki Biden seçimleri kazandı, ocak başında Katar’a ambargoyu kaldırıp; normalleşme yönünde adım attılar. Arap ülkelerinin kendi aralarındaki bu bölünmüşlüğün hem İran’a yaradığını gördüler hem de Biden’ın bu bölünmüşlükten hoşlanmayacağı bilinciyle ön almış oldular.

Biden ekibini açıkladıkça seçim kampanyasında seslendirilen demokrasi ve insan hakları mesajlarının da sözde kalmayacağını anlayıp bu konuda da adım atmaya başladılar. Geçen ay başında 2012’de hükümet karşıtı gösterilere katıldıkları gerekçesiyle idama mahkum ettikleri üç gencin cezasını hapis cezasına çevirdiler. Ardından tam 1001 gün cezaevinde tuttukları bir kadın hakları aktivistini serbest bıraktılar.

Ama Washington bu göz boyama taktiklerini yemedi. Biden yönetimi Suudi muhalif Cemal Kaşıkçı cinayetinin sorumlusunun Suudi Veliath Prens Muhammed Bin Selman (MBS) olduğunu koyan raporu kamuoyuna açıkladı.

Biden MBS’yi muhatap almayacağını söyleyerek Suudi Arabistan Kralı Selman biz Aldülaziz el-Suud’la görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın satır aralarından konuşmanın ana........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play