We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

FINDIK BANKASI

7 1 3
23.06.2022

Fındık ürününü korumak ve fındık üreticisini kurtarmak amacıyla bir fındık bankası kurulması 1936 yılında gündeme gelmiş ve o yılların gazetelerinde dile getirilmiş.
Daha sonraki yıllarda, 1955 de Giresun'da yapılan 2. Milli Fındık Şurası'nda şura kararı olarak kayıtlara geçmesine rağmen bir türlü kurulamamış fındık bankası.
Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mevlüt Kaya İzler Dergisi'nin Mayıs 2022 sayısında konuyu 90 Yıllık Arzu yorumuyla detaylandırarak kaleme almış.
Bu yazımızda Mevlüt Kaya'nın yazısını kaynak olarak kullanacak ve bu çalışması için özellikle teşekkür edeceğiz.
Fındık bankasının 8 Şubat 1936 tarihli Trabzon'da çıkan Yeniyol Gazetesi'nde Bekir Sükuti tarafından başyazı olarak gündeme getirildiğini görüyoruz. Yazar, fındık fiyatlarının tanzimi için fındık bankasının çok gerekli olduğunu vurguluyor.
Bekir Sükuti; “Fındık üreticileri bankası, üreticiyi yüksek faiz ödemekten kurtaracak, fındık fiyatlarının düşmesinde önemli bir etken olan zararlı ve tahripkâr emanetçiliği kesin olarak ortadan kaldıracaktır” diyor.
Ayrıca fındık üreticisinin bahçelerini imar etmek, ürününü toplamak, mısır tedariki gibi konularda ihtiyaç duyduğu krediyi fındık........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play