We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÜMİT ÖZDAĞ “KRAL ÇIPLAK” DEDİ! (1)

35 1 10
13.05.2022

2011 yılından bu yana takip ettiğimiz Suriye politikasının millî menfaatlerimize uygun olduğunu kim iddia edebilir? Bu konuda onlarca yazı yazdık. Yazılarımıza en küçük bir itiraz bile gelmedi. Çünkü yazdıklarımız gerçeğin ta kendisiydi. Aradan tam on bir yıl geçti. Suriye politikamızda herhangi bir değişiklik yok! İktidar kanlı bıçaklı olduğu Birleşik Arap Emirlikleri ile barıştı. Bizzat sayın Cumhurbaşkanı gitti bu minik ülkeye. Kanlı bıçaklı olduğumuz İsrail'le barıştık. Suudilerle de barıştık. Mısır'la alttan alta görüşmeler devam ediyor. Fakat, Suriye'ye gelince, söylem yıllardır hep aynı söylem: 'Katil Esed'!
İktidarın bu eksiğini Meclis'teki sayın muhalefetimizin kıyasıya eleştirmesi gerekmez mi? Onlar başka şeylerle meşguller. Şu günlerde en önemli meseleleri Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusu! Onlar tartışadursunlar, Zafer Partisi Genel Başkanı, Prof. sayın Ümit Özdağ, adayının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş olduğunu açıkladı. Bize göre de, en uygun isim sayın Yavaş'tır. Bu ülke gerginlikten çok çekti. Yeter artık. Biraz sakinleşelim ve kendi meselelerimize sağduyu ile eğilelim. Örneğin, 1947'den bu yana, yaklaşık 2 trilyon dolar dış ticaret açığı vermişiz. Bizi Batı'nın Açık Pazarı durumuna getiren bu, borçla ekonomiyi döndürmeye dayalı, sözde Serbest Piyasayı önceleyen. Fakat özde, tekellere çanak tutan, “Plânlama” diye bir kavramdan habersiz iktisat siyasetine alternatif, İktidarın ve sayın muhalefetin projeleri olduğunu duyan var mı?
Sayın Özdağ, bu birinci bombanın peşinden, Suriyeli göçmenlerin memleketlerine gönderilmeleri gerektiği çıkışını, lafı eveleyip gevelemeden açıkça ve yüksek sesle dillendirince, ortalık karıştı. Bu ikinci bomba ile sayın Özdağ aslında “Kral Çıplak” diyerek, iktidarın Suriye politikasının millî menfaatlerimizle uzaktan yakından hiçbir ilgisinin bulunmadığını ortaya koydu. Bunun üzerine sayın Cumhurbaşkanı, 1 milyonun üzerinde Suriyeli göçmenin ülkelerine gönderileceğini. Fakat bunların, Esad yönetiminin hâkim olduğu topraklara değil de, bizim kontrolümüzde bulunan Suriye topraklarına yerleştirileceğini açıklamak zorunda kaldı. Bize göre, bu sadece, halkın gözünü boyamaktan başka bir değildir. Bu göçmenler yine Türkiye........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play