We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TEK PARTİ DÖNEMİ ÜZERİNE BİR İNCELEME (6)

6 0 0
26.02.2021

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya da, Nâzım'ı şu samimî sözlerle uyarmıştır: “Avrupa'nın üstünde ağır bir kara bulut var. Biz yurdumuzu bu tehlikeli ateşten korumaya hazırız. Ancak, iç cephemizden de emin olmak zorundayız. Senin grubun bizi endişelendiriyor, Nâzım. Bu memlekette son yıllarda bir yığın yasadışı beyanname, gizli gazeteler dağıtıldığını göz ardı edemeyiz. Neden saldırılarınızı bağnaz irticacılara değil de hükümete yapıyorsunuz? Cumhuriyet Halk Partisi'nin Altı Ok'u size güven vermiyor mu?” Nâzım odadan çıkarken, Bakan son söz olarak: “Ben aynı anda bütün polis karakollarında bulunamam… Sana haksızlık yapıldığı takdirde bana telefon et” uyarısını yapar!
Yıldız Sertel, Nâzım'ın Atatürk tarafından gözetildiğini; hattâ emniyet yetkililerine “Bırakın bu çocuğu” dediğini de yazıyor (Aydınlık, 2 Şubat 2018, Feyziye Özberk)! İşte, 'Tek Parti Diktatörlüğü' denilen Atatürk Dönemi bu kadar insaniydi.
Nâzım'ın hapis hayatının 1938'de, Atatürk'ün sağlığının bozulduğu bir tarihte başladığını hatırlatalım!

TEK PARTİ DEVLETİ DÜNYADA DA İTİBARLIYDI!
Atatürk Türkiye'si bütün dünyada çok büyük bir itibara sahipti. Vereceğimiz şu örnek bunun somut bir göstergesidir. 1935 yılında, Amerika'nın meşhur MGM şirketinin, “Musa Dağ'da Kırk Gün” romanından uyarlanan bir filmi çekmesinin engellenmesi, Atatürk dönemindeki yüksek millî hassasiyetin ve dünyadaki itibarımızın somut bir göstergesidir.
1915 yılındaki Ermeni Tehcirinde yaşanan olayların, tarihî gerçeklere aykırı bir şekilde romanlaştırıldığı bir filmin çekileceğinin öğrenilmesi, Türk basınını ayağa kaldırır. Washington Büyükelçimiz Mehmet Münir Ertegün MGM şirketi yetkilileriyle görüşür. Şirket, filmin senaryosunu Ankara'ya gönderir. Amerika'ya, bu filim çekildiği takdirde, MGM'nin bütün filimlerine ambargo uygulanacağı bildirilir. Balkan Paktı'nın üyeleri Romanya, Yugoslavya, Yunanistan ve henüz bu pakta katılmamış olan Bulgaristan Hükümetleri de MGM'ye aynı uyarıyı yaparak, Türkiye'nin yanında yer alırlar! İlginç değil mi? Bugün bizi, soykırımı yapmakla suçlayan Fransa da Türkiye'yi destekler ve boykotçular kervanına katılır! Bu tepkilerin neticesinde, ABD Dışişleri Bakanı Hull'un imzasını taşıyan bir mektupla, Türkiye'nin Washington Büyükelçisinin onayı olmadan bu filmin çekilmeyeceği Türkiye'ye bildirilir!
Bu Türklük düşmanı filimin çevrilmesinin önlenmesi, 'ünlü' 'tarihçimiz' Ayşe Hür'ü çok üzmüş olmalı ki, internette, tamamı okunabilecek şu açıklamayı yapmış: “Böylelikle, MGM ve ünlü........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play