We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HOŞ GELDİN SOĞUK HARP! (1)

6 1 1
06.05.2022

Evet! Hoş Geldin Soğuk Harp! Amerika, 1946'da Truman Doktriniyle, 2. Dünya Harbi'nde Nazilere karşı birlikte savaştığı Sovyetler Birliği'ni, 'Dünya İçin En Büyük Tehdit' olarak göstermeyi başarıp, sözde, 'Hür Dünyayı' korumak adına, Soğuk Harp'i başlatmıştı! Bunun hikâyesini, “NATO Niçin Kuruldu?” başlıklı 8 yazımızda anlattık. 1990'da Sovyetler 'dağıtıldıktan' sonra, ' çok şükür artık bir tehlike kalmadı' dedik ama, Amerika durur mu? Bizim pek de farkında olmadığımız 'TEHDİT', karşımıza bu defa, Putin ve Rusya Federasyonu olarak çıktı! Amerika, bu 'Büyük Tehdide' karşı, bütün müttefiklerinin kendisi ile birlikte hareket etmelerini istiyor. Dünya Barışı için, Putin ve Rusya büyük bir tehditmiş! Sanki II. Dünya Harbi'nden sonra, 'Amerikan İmparatorluğu' dünyanın başına belâ olmamış gibi, Putin'in, Çarlık Rusya'sını yeniden ihya etmek hayâlleri içinde olduğu iddia edilerek, Putin ve Rusya, 'En Büyük Tehdit' olarak gösteriliyor! Fakat, ne yaparsınız ki, şurada burada, buna inanmayan devletler de çıkıyor! Çin, Rusya, İran, Pakistan, Venezuela, K. Kore, Küba, Macaristan, Sırbistan vd. gibi.
Peki, ya biz? Biz iki arada bir deredeyiz! Rusya'nın bizim için stratejik öneminin farkındayız. Fakat, zamanında sakalı kaptırdığımız için ki, Milli Şef Dönemidir; Amerika'nın rotasından bir türlü ayrılamıyoruz! Amerikan tehdidi yüzünden, bir türlü, millî menfaatlerimize uygun davranamıyoruz!
Amerika, kendi çizdiği rotayı takip etmeyen devletleri hizaya getirmeyi 'GÖREV' kabul ediyor! Amerika bir kez daha, Rusya düşmanlığını köpürterek, 'Hür Dünya'nın Koruyucusu' rolünü oynamaya başladı. Hâlbuki, dünya barışı için en büyük tehdit Amerika'nın ta kendisi!
Amerika, bizzat tahrik ve teşvik ettiği Rusya-Ukrayna savaşını vesile ederek, şöyle ya da böyle, bütün müttefiklerini etrafında toplamayı başardı! Fakat, çatlak sesler de çıkmıyor değil! Meselâ, Amerika'nın, Ukrayna savaşını uzatarak, Rusya'yı yıpratma ve itibarsızlaştırma gayretine rağmen, Mart ayında Telaviv'e giden Alman Başbakanı Scholz, İsrailli meslekdaşı ile birlikte, “Ukrayna krizindeki hedefimiz bu savaşın bir an önce bitmesidir” açıklamasını yaptılar!
Yani, demek oluyor ki, Amerika'nın âdeta işgalinde bir ülke olan Almanya ve en yakın partneri olan İsrail bile, Rus tehdidine inanmıyorlar! Anlaşılan o ki, bu yeni 'Soğuk Harp', pek uzun ömürlü olamayacak! Çünkü, Yükselen Asya'nın yıldızının parlaklığı, gün be gün artıyor!
Aslında, Amerika'nın barış falan istediği de yok. Çünkü, bu devlet, savaşlardan besleniyor! Fakat, öyle bir kara propaganda uygulanıyor ki, sanırsınız, Amerika; en büyük İnsan Hakları savunucusu, Barış ve Demokrasi havarisi; Rusya ise Demokrasi ve Barış düşmanı!
Rusya Aslında Amerikan Hâkimiyetine Karşı........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play