We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI (6)

3 1 1
18.07.2022

Claude Farrere kitabında, Türkler hakkında, her Türk'ün göğsünü kabartacak şu sözleri söylüyor:
“Türkler gerçekten şuurlu millettir. Doğu Hıristiyanlarından, Levanten Ortodokslardan çok daha fazla şuurludur, vicdanlıdır. (…) Ben Doğu'da iki buçuk yıl yaşadım. 1902'den 1904'e kadar. Sonra geri döndüm. 1911'den 1913'e kadar kaldım. Turist olarak Trabzon'dan Korfu'ya kadar dolaştım. Sivastopol'a geçtim. Varna, Burgaz, Atina, Korent, İzmir, Bursa, Beyrut, Manastır, Samos ve Girit'i gördüm. Oralardaki hükümdarları, saraylarını, işçileri, köylüleri ve çobanları gördüm. Her tarafta birçok dost edindim.
Bunların hepsi de, benimle, hiç çekinmeden açık konuştular. Unutmayalım ki, ben gazeteci değilim, askerim. Bu bakımdan, görüştüğüm kimseler hiç çekinmeden konuştular benimle. Ve sonra İzmir!...Yunan çıkarması sırasında Türk halkına yapılan kalleşlikler ve hakaretler ve bütün cinayetler, ırza geçmeler, işkenceler… İğrenç asker bozuntularının, subaylarının idaresinde yaptığı bütün bu hareketler, şerefini ebediyen kaybeden Yunan bayrağının ipeğinde bir kan ve çamur lekesi olarak kalacaktır. (…) Kısacası, bütün yazdıklarımı biliyorum. Biliyorum, çünkü hepsine şahit oldum. Ve bütün olup bitenleri benim kadar yakından görenler de azdır. O hâlde, 1902 yazında Fransa'dan ayrılırken, Türklerden ölesiye hoşlanmadığımı söylersem bana inanın. Zaten, koleji bitiren bütün Fransızlar öyledir. Çünkü, tahsil boyunca, antik hatıralar ve modern peşin hükümlerle beslenirler. Ve 1904 sonbaharında tepeden tırnağa kadar Türk dostu olarak vatana döndüğümü söylersem yine bana inanın. On yedi yıl oluyor. Bu süre içinde fikirlerimde en küçük bir değişiklik olmadı. Ve benim bütün arkadaşlarım, Türkiye'de yaşayan bütün Fransız subayları –orada kaldıkları süre ne kadar az olursa olsun- benim gittiğim gibi gidiyor ve benim duygularımla dolu olarak dönüyorlar! Niçin? Çünkü, onlar da benim gördüklerimi görüyor; benim bildiklerimi öğreniyorlar!” (Claude Farrare, “Türklerin Manevi Gücü”, s. 20)!
Claude Farrere, söylediklerinde yüzde yüz haklıdır. Asla abartması yoktur. Çünkü, Türk Milleti gerçekten de böyle asil bir millettir. Bir başka Fransız yazarı, tarihçi Jean Paul Roux'u okuynuz, Rus tarihçisi L. Gumilev'i okuyunuz, Arap tarihçisi Fahdeddin'in Türkler hakkında yazdıklarını okuyunuz. Aynı yorumları göreceksiniz. Bu milleti, Çok Partili Sistemle bu kadar bozmalarına rağmen, bu millet yine de öz değerlerinden pek fazla bir şey kaybetmemiştir.
İzmir'deki Yahudi Alliance Okulu müdürünün yaptığı şu değerlendirme de bu saydıklarımızdan farklı değildir. Bulgaristan'dan gelmiş olan Gabriel Arie'nin 1893'te yazdığı bir rapordaki şu gözlemler,........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play