We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AFGANİSTAN'DA NELER OLDU? (4)

9 0 0
24.09.2021

ABD'NİN AFGANİSTAN MÜDAHALESİ!
Afgan halkının yıllardır çektiklerinin baş sorumlusu da ABD'dir. Afganistan'daki solcu yönetimi, Taliban'ı kullanarak yıkan ve Afganistan'ın günümüzdeki duruma düşmesinin baş sorumlusu da ABD'dir. Yazar William Blum, bu konuda şu bilgileri veriyor:
“Jimmy Carter'in güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski'yi ele alalım. ABD'nin Afganistan muhalefetine askerî yardıma ancak l979 yılındaki Sovyet işgalinden sonra başladığı şeklindeki resmî görüşün bir yalan olduğunu, l998 yılında yapılan bir mülâkatta kabul etti. Gerçek şu ki dedi; ABD, Köktenci İslâm Mücahitlerine, Ruslar harekete geçmeden altı ay önce askerî yardıma başlamıştı. Brzezinski ayrıca şuna inanıyordu: 'Bu yardım bir Sovyet askerî müdahalesine sebep olacaktır.' Bunu Carter'a da söylemişti. Brzezinski'ye bu kararından pişmanlık duyup duymadığı soruldu. 'Neden pişman olayım? Bu gizli operasyon harika bir fikirdi. Rusların Afganistan tuzağına düşmesi sonucunu doğurdu; siz benim bundan pişmanlık duymamı mı bekliyorsunuz? Sovyetlerin sınırı resmen geçtikleri gün Başkan Carter'a şunu yazdım: 'Şimdi SSCB'ye, onların Vietnam Savaşı'nı verme fırsatını elimize geçirdik!'”
William Blum, ABD'nin Afganistan'da nelere sebep olduğu hakkında da şu notu düşmüş: “Son derece geri kalmış bir ulusu 20. yüzyıla taşımayı hedefleyen bir hükümetin yenilmesi; inanılmaz bir katliam; ABD hükümet yetkililerinin bile 'anlatılması imkânsız bir dehşet' olarak tanımladığı Mücahitlerin işkenceleri; nüfusun yarısının ölmesi, sakat kalması ya da sığınmacı konumuna düşmesi; binlerce köktendinci İslâmcı teröristin ortaya çıkarak, çok sayıda ülkede zararlı faaliyetlerde bulunmaları; kadınlara inanılmaz baskıların uygulanması, Amerika'nın bu savaştaki müttefiklerinin sorumlu olduğu felâketlerdir (William Blum, “Haydut Devlet”, s.17).

AMERİKA'YA HEP BİR DÜŞMAN GEREK!
Komünizm bitti fakat Amerika, dünya genelindeki, bu, 'Hür Dünyanın Koruyucusu' yalanını ve tabiî ki, askerî ve ekonomik gücünü sürdürebilmek için, sürekli yeni düşmanlar üretiyor. Usame Bin Ladin'in de bu 'üretilen düşmanlardan' birisi olduğu artık meydana çıktı. Nitekim, eski Pakistan Devlet Başkanı Ali Zerdari'nin açıklamaları da bunu kanıtlıyor! Amerikan NBC televizyonuna bir demeç veren Zerdari, 11 Eylül 2001'deki saldırıdan sonra, ABD kuvvetleriyle Pakistan güçlerinin Afganistan dağlarında birlikte operasyon yaptığını, Pakistan ordusunun Tora Bora dağlarında Usame Bin Ladin'i yakalayarak Amerikan güçlerine teslim ettiğini, ama ardından, ABD askerlerinin onu serbest bıraktığını söylüyor! 11 Eylül'ün de nasıl bir........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play