We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sakarya'da Fedai Müfrezesi Kuran Harun Çavuş Keşaplı Kadir Ve İdris'in Şahadeti

1 0 38
30.08.2021

Düşman askerleri son derece iyi donatılmış teçhizatla Ankara'ya yaklaşmış, top sesleri uzaktan duyulmaya başlamıştı. Türk askerinde ise kavuran sıcağın altında, siperliği bile olmayan uydurma serpuşlarla (şapkalarla), kimisinde Alman ceketlerinden bozma o günkü üniformaya benzetilmiş yâda renkli çadır bezinden dikilmiş üniformalar vardı. Dikkat çeken tek kıyafet ise Giresun Uşaklarının giydiği abazıpkalardı. Cephede Uşak denildi mi akla gelen abazıpkalı Giresun Uşaklarıydı. Uşak Giresun'da mert, cesur, kıvrak, ve vatansever çocukların genel adıydı.


Samsun'dan yeni gelmiş, teçhizat ve talim terbiye itibariyle diğerlerinden daha iyi durumda bulanan Tümenin Komutanı Albay Şükrü Naili Bey idi. Alaylardan biri Mangaltepe'nin batısına düşen sahanın ilerisine sürülmüş, düşman öncülerini müdafaa hattına çekmek için görevlendirilmişti.


Her Tabur'dan yüzer kişi seçilerek bir “Fedai Fırkası” oluşturuldu. Fırkanın ikiyüz eri abazıpkalı Giresun Uşakları'ydı. Fırkanın yeterli malzemesi yoktu. Buna karşın sarsılmaz manevi bir gücü vardı.1


Bazı bölüklerde iki subay, bazılarında ise bir subay vardı. Fakat bunun yanında her bölüğün bir başçavuşu ve bir çavuşu vardı. Bunlardan biri de Harun Çavuş'tu.


Anlatılanlardan ve kullanılan ifadelerden Giresunlu olduklarını anladığımız Harun Çavuş ve 15 kahraman arkadaşı, üstlendikleri zor görevle başbaşa kalmışlardı. Gönüllü olarak kendini ortaya atan Harun Çavuş; seçtiği 15 arkadaşıyla yukarıda bahsettiğimiz “Fedai Fırkası” gibi bir “Fedai Müfrezesi” oluşturdu.
Tamburoğlu'ndaki müdafaamızda çetin bir mücadele başlamıştı. İşgal edilen tepeyi geri almak büyük önem taşıyordu. Aksi takdirde bu hattı terk etmek zorunda kalacaktık. Ancak düşmanın elindeki bomba, makineli ve tenvir (aydınlatma) tabancalarına karşı bizim elimizde süngü ve makineli tüfek vardı. Onlar yukarıdan bomba yağdırıyor, biz elimizdeki el bombalarını oraya atamıyorduk.


Tenvir fişeklerinin ortalığı aydınlatması hareket kabiliyetimizi kısıtlıyor, ancak düşmanın bulunduğu yeri tespit etmemize de yardımcı oluyordu. 14 gündür bu bölgede olmamız nedeniyle araziyi çok iyi biliyorduk. Coğrafi durumu ezberlemiştik. Düşman tarafından atılan bazı tenvir fişekleri bozuk çıkıyor ve o arada bir müddet karanlık devam ediyordu. Havanın aydınlanmasına........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play