We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Giresun Kitaplığında Yeni Eserler VIII

2 0 0
01.06.2021

Giresun Kitaplığına yeni eklenen üç eserle birlikteyiz. Yazarlarımız ise Ulaş Karakaya, Asım İnan ve İsa Ruhi Göbüt.

Her zamanki gibi eserlerimize geçmeden önce sizleri biraz eskilere götürmek istiyorum. Bu vesile ile sevgili Ulaş Karakaya’nın “Yarına Kalan” eserinde de değindiği, unutulmuş bir romancı Güzide Sabri Hanımı anmakta ve hatırlatmakta fayda görüyorum.

1886 yılında İstanbul’da doğan Güzide Sabri Hanım iyi bir eğitim almış ve ilk olarak o yılların “Hanımlara Mahsus” adını taşıyan uzun soluklu bir kadın dergisinde yazıları yayımlanmıştır. Bazı kaynaklarda 1883 yılında doğduğu bilgisi verilse de ilk romanı olan “Münevver”i 1901 yılında okuyucu ile buluşturduğunda daha onbeş yaşındadır. “Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrûkesi” (1905), “Nedret” (1922), “Yaban Gülü” (1926) , “Hüsran” (1928), “Hicran Gecesi” (1930), “Gecenin Esrarı” (1934), “Necla” (1941), “Mazinin Sesi” (1944) diğer eserleridir. Oğlunun askerlik hizmeti nedeni ile geldiği kültür şehri Giresun’da adına geceler düzenlenecek kadar sevilen ve ilgi gören yazar; 1946 yılında vefat etmiştir. Giresun Yeni Mezarlığa defnedilen Güzide Sabri’nin ne yazık ki mezar yeri geçen süre zarfında unutulmuş ve günümüzde aramalara rağmen bulunamamıştır. Bir vefa örneği olarak Gedikkaya Mahallesi sınırlarında, kalan mezarlığın alt sokağına “Romancı Güzide Sabri” adı verilmiştir.

Birçok dergi, gazete ve sosyal medya üzerinden öykülerini zevkle okuduğumuz, yöresel konularla canlandırdığı şahsiyetleri bizlere sevdiren Ulaş Karakaya 44 öyküsünü bir kitapta topladı.

Yazar “Yarına Kalan” adı ile........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play